Parlamentnú stráž by predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) navrhoval zaviesť až v momente, keby sa prekročila hranica a dochádzalo by k fyzickým útokom medzi poslancami.

Aktuálne sú podľa neho potýčky skôr vo verbálnej rovine. Myslí si, že aj s dodržiavaním pandemických opatrení sa situácia upokojila.

Inštitút vykázania poslanca

„Akonáhle sa niečo deje, použijeme inštitút vykázania poslanca. V prípade, že by sa situácia zhoršila, uvažovali sme nad parlamentnou strážou, ale nebudeme to iniciovať, lebo aktuálne je relatívny pokoj. Myslím si, že aj tí najväčší provokatéri sa už trochu upokojili,“ povedal Kollár v rozhovore pre TASR.

Parlamentnú stráž by zaviedol až v prípade fyzických útokov. Tvrdí, že ak by sme aj parlamentnú stráž mali, neodvráti to možnosť poslanca navštíviť o tri lavice ďalej druhého poslanca a napadnúť ho.

„Parlamentná stráž nesedí vedľa každého poslanca, je vonku. Pri takomto incidente by parlamentná stráž odviedla ´nespratníka´ von,“ dodal.

Agresívne fyzické útoky neboli

„Parlamentná stráž by bola dobrá vtedy, keby bol agresívny útok pokračujúci. Zatiaľ tu nemáme takýchto poslancov, je to vo verbálnej rovine,“ skonštatoval Kollár.

Problémy s nosením rúšok v pléne sa podľa neho už upokojili. Chápe, že parlament má vplyv na dôveryhodnosť verejnosti voči štátu.

„Ľudia pozerajú parlament, vidia, ako sa správame k sebe, potom sa to odtiaľ odvíja. Je mi to veľmi ľúto, veľakrát to uletelo,“ skonštatoval Kollár, no myslí si, že sa to nevymykalo niečomu štandardnému.

Na snímke poslanci Národnej rady SR počas rokovania 48. schôdze NR SR 19. októbra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Slúžia za tisícky, ale aj za euro. Čo robí poslanecký asistent?