Kyjev by v zime nemal zostať bez plynu

Šéf Gazpromu Alexej Miller. Zdroj: SITA/AP

Miller po rokovaniach v Miláne podľa agentúry Interfax-Ukrajina ohlásil, že Ukrajina súhlasila so všetkými podmienkami vyrovnania dlhu za plyn, ktoré predložilo Rusko, vrátane aktuálnej ceny. Zároveň ale poukázal na to, že Kyjev nemá dostatok finančných prostriedkov, a preto by mu mala pomôcť Európska komisia.

Porošenko v sobotu večer pred novinármi dohodu prezentoval ako úspech ukrajinskej strany. „Na základe výsledkov konzultácií môžem povedať: Ukrajina bude mať plyn. Ukrajina bude mať teplo. To je výsledok piatkových dohôd. Ale za podmienky ochrany ukrajinských národných záujmov,“ citoval prezidenta denník Ukrajinska pravda.

Ukrajina podľa Millera okrem aktuálnej ceny súhlasila s tým, že prvú splátku vo výške 1,45 miliardy dolárov (1,136 miliardy eur) musí poskytnúť pred začatím nových dodávok. Zároveň podľa neho súhlasila s uhradením 3,1 miliardy dolárov (2,43 miliardy eur) do konce roka, a nie do konce prvého štvrťroka 2015, jak pôvodne chcel Kyjev.

Porošenko na druhej strane uviedol, že Moskva trvala na celoročnej cene 385 dolárov za tisíc kubíkov plynu, ale podľa neho „musia byť ceny dve – jedna v zimnom období, keď sa dopyt zvyšuje, a druhá v lete, keď dopyt klesá“. Ukrajina a EÚ preto spoločne navrhujú zimní cenu 385 dolárov a letnú 325 dolárov (necelých 255 eur), dodal.

V Miláne sa dospelo k dohode, ktorej strany „fakticky prijali ukrajinskú pozíciu“, tvrdí Porošenko. Rusi na stanovisko Kyjeva vraj pristúpili, keď súhlasili s tým, že cena 385 dolárov platí do 31. marca. Zatiaľ však nie je jasné, aký bude postoj ruskej strany k letnej cene.

Porošenko zároveň oznámil, že v utorok 21. októbra budú v Bruseli ďalšie rokovania o plyne medzi predstaviteľmi Ukrajiny, EÚ a Ruska, ktorí by mali pripraviť „odsúhlasený protokol“.

Podstatou sporu je výška ceny ruského plynu pre Ukrajinu, ktorá je v Európe najvyššia. Na 485 dolárov (vyše 380 eur) za tisíc kubíkov Gazprom cenu skokovo zvýšil krátko po páde proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče koncom februára. Za jeho vlády Moskva súhlasila so zvýhodnenou cenou 268 dolárov (224 eur).

Rusko s „kompromisnou“ cenou 385 dolárov prišlo na júnové rokovania, keď navrhlo „zľavu“ 100 dolárov (vyše 78 eur). Také „gesto“ však ukrajinskí predstavitelia odmietli, pretože v tom cítili úskok. Premiér Arsenij Jaceňuk vtedy tvrdil, že bez riadnej zmluvy by Moskva mohla od „zľavy“ kedykoľvek odstúpiť.

Fico chce s Merkelovou hovoriť aj o plyne pre Ukrajinu

Slovenský premiér Robert Fico chce s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá príde v pondelok na oficiálnu návštevu Slovenska, hovoriť aj o plyne. Povedal to v nedeľnej televíznej relácii V politike. Kyjev podľa neho žiada, aby EÚ zaplatila jeho dlhu voči Rusku vo výške troch miliárd eur, preto bude aj toto témou rokovaní s Merkelovou.

„Nie je jednoduché vyzbierať sa a zaplatiť za niekoho dlh, ja mám s týmto problém,“ povedal premiér. Ukrajina nemôže mať podľa neho predstavu o tom, že my sa na jej dlh vyzbierame, takto svet nemôže fungovať. „Je tu možnosť pomôcť vo forme pôžičky alebo niečoho iného, a my sme pripravení jej pomôcť, no ak si myslí, že EÚ bude riešiť jej problémy, je na veľkom omyle,“ uviedol Fico s tým, že si nevie predstaviť, že by sme sa mali na niečo skladať. „Toto je zvláštny pohľad niektorých ukrajinských politikov,“ poznamenal.

Ako Fico ďalej povedal, v súvislosti s Ruskom a sankciami voči nemu existuje v zahraničnej politike veľké pokrytectvo. „Keď prišiel Putin do Milána, bolo to, ako keby prišiel Michael Jackson,“ povedal. Na jednej strane sú všetci za sankcie voči Rusku, na strane druhej „si s ním podávajú ručičku a robia fotečku“.

Fico si chce zachovať spolu so svojou vládou suverénny postoj. „My Ukrajine reálne pomáhame, no neznamená to, že budeme slepo so všetkým súhlasiť. Som za to, aby sme neboli pokrytci, robili veci solidárne, ale mali vlastný názor, aby naše vzťahy boli vzájomne prospešné,“ povedal v relácii V politike.