Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval na uvalenie sankcií EÚ na Irán. Vyhlásil to len niekoľko hodín po tom, ako Kyjev zasiahli roje tzv. samovražedných dronov. Pri ich útokoch zahynuli len v Kyjeve najmenej štyria ľudia.
Kuleba žiada uvalenie sankcií na Irán
Dmytro Kuleba vo svojom statuse na platforme Twitter informoval, že požiadal o viac prostriedkov protivzdušnej obrany a dodávky munície. Uviedol v ňom tiež, že vyzval EÚ, aby uvalila sankcie na Irán za to, že dodáva Rusku drony.
Podľa agentúry AFP, ktorá o tom informovala, mal D. Kuleba na mysli iránske drony, ktoré Rusko - podľa Kyjeva - používa na Ukrajine.
Rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), monitorovaná agentúrou TASR, v pondelok informovala, že podľa nemenovaných predstaviteľov EÚ sú potrebné jasné dôkazy o vojenských dodávkach z Iránu.
RFE/RL však súčasne uviedla, že mnoho krajín deklaruje potrebu sankcií voči Teheránu, ak sa fakt takýchto dodávok potvrdí
Iránske samovražedné drony
Ukrajinské ministerstvo obrany vo svojom tvíte v pondelok obvinilo Rusko a Irán, že spojili svoje sily s cieľom zlepšiť taktiku bezpilotných lietadiel typu Šáhid. Ministerstvo pritom oba štáty označilo za „darebácke“ a vyzvalo zastaviť „terorizmus“ páchaný dronmi.
Francúzsky denník Le Monde o lietadle Šáhid-136 napísal, že ide o „pomerne veľký, lacný samovražedný dron“ vyrobený iránskou priemyselnou spoločnosťou na výrobu lietadiel HESA. Je dlhý 3,5 metra s rozpätím krídel 2,50 metra a váži približne 200 kg.
Tieto bezpilotné lietadlá sa dajú vypúšťať v sériách z nákladného auta. Letia rýchlosťou viac ako 185 kilometrov za hodinu. Ruská armáda používa pre tieto typy dronov pomenovanie Geraň-2.
Teherán odmieta obvinenia
Aj keď Ukrajina a Západ opakovane obviňujú Irán z dodávok „šáhidov“, Teherán tieto obvinenia odmieta.
Napríklad, iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján v sobotu uviedol, že Irán „neposkytol ani neposkytne nijakú zbraň určenú na použitie vo vojne na Ukrajine“.