Treba urobiť všetko pre to, aby sa čiernomorský koridor na vývoz obilia mohol naďalej využívať aj bez Ruska, povedal v pondelok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podľa svojho hovorcu. Uviedol, že Kyjev oslovili majitelia lodí, ktorí sú vraj pripravení pokračovať v takomto vývoze, ak to Ukrajina a Turecko umožnia. Informovali o tom agentúry Reuters a Meduza, podľa ktorých tak Kyjev urobil v reakcii na oznámenie Moskvy, že Rusko pozastavilo svoju účasť na obchodoch s obilím v Čiernom mori. Prezident Zelenskyj večer dodal, že hovoril s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom a počas telefonátu sa dohodli, že budú pracovať na obnovení dodávok obilia.
„Aj bez Ruskej federácie musíme urobiť všetko pre to, aby sme mohli využívať tento čiernomorský koridor. Nemáme strach,“ citoval ukrajinského prezidenta jeho hovorca Serhij Nykyforov. „Obrátili sa na nás spoločnosti, ktoré vlastnia lode. Povedali, že - ak im to Ukrajina a Turecko dovolia - sú pripravené pokračovať vo vývoze obilia,“ povedal Zelenskyj podľa Nykyforova.
Zelenskyj: Každý má právo na stabilitu
Podľa agentúry Reuters prezident poveril ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí, aby pripravilo oficiálnu nótu pre OSN a Turecko, prostredníctvom ktorej chce Kyjev zistiť, či sú pripravené pokračovať v plnení svojej časti dohôd. Minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, ktorý sa tento týždeň zúčastňuje na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku, vyzval Rusko, aby prestalo hrať „hladové hry“.
Zelenskyj vo svojom večernom videopríhovore uviedol, že sa písomne obrátil na tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa s výzvou na pokračovanie dohôd o obilninách: „Ukrajina, OSN a Turecko môžu spoločne zabezpečiť fungovanie potravinového koridoru a kontroly lodí. Je nevyhnutný pre všetkých na svete - a každý, kto ho podporí, sa stane záchrancom života na obrovskom území od Maroka po Čínu, od Indonézie po Libanon,“ povedal ukrajinský prezident. „Každý má právo na stabilitu... Afrika má právo na stabilitu. Ázia má právo na stabilitu. Európa má právo na stabilitu," povedal a dodal, že „všetci sa musíme postarať o našu bezpečnosť a ochranu pred ruským šialenstvom“.
Neskôr Zelenskyj oznámil, že dokonca hovoril s Guterresom a počas telefonátu sa dohodli, že budú pracovať na obnovení dodávok obilia v Čiernom mori. „S pánom Guterresom sme sa dohodli, že budeme spoločne a s ďalšími príslušnými krajinami pracovať na obnovení potravinovej bezpečnosti a dodávok potravín v Čiernom mori,“ povedal ukrajinský líder.
Ceny obilia pôjdu nahor
„Bezprostredný dôsledok nepredĺženia dohody bude znamenať, že ceny obilia na celom svete sa zvýšia a pocítia to ľudia v najzraniteľnejších oblastiach Ázie, Afriky, a to je dôsledok konania Ruska,“ povedal minister Kuleba v rozhovore poskytnutom CBS. „Rusko teda využíva hlad ako nástroj na vydieranie sveta a presadzovanie vlastných obchodných záujmov," dodal šéf ukrajinskej diplomacie.
Poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak na Twitteri uviedol, že obilie nesmie byť vojenským cieľom a Čierne more nie je vnútornými vodami Ruska, takže nepodlieha jeho jurisdikcii.
Rusko v pondelok zastavilo svoju účasť na obilných dohodách, ktoré od minulého leta umožňovali vývoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov z čiernomorských prístavov napriek pokračujúcej ruskej invázii na Ukrajinu. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že časti dohôd týkajúce sa Ruska neboli splnené. Platnosť dohôd, ktoré sprostredkovali OSN a Turecko a ktoré Ukrajina a Rusko naposledy predĺžili v máji, vypršala.
Prelomová dohoda poskytovala záruky pre nákladné lode smerujúce do ukrajinských prístavov a plavidlá, ktoré odtiaľ vyplávajú. Ďalšia dohoda mala uľahčiť vývoz potravín a hnojív z Ruska, ktoré čelí západným sankciám v súvislosti s inváziou na Ukrajinu. Agentúra AP poznamenala, že Rusko napriek tomu vyváža rekordné množstvo pšenice. Moskva opakovane vyhlásila, že dohodu o dodávkach obilia nepredĺži.