Google novým kvantovým čipom Willow upútal pozornosť celého sveta. Gigant tvrdí, že jeho vznik možno považovať za významný vedecký prielom v oblasti kvantovej výpočtovej techniky, ktorú chcú pokoriť mnohé technologické firmy. Hartmut Neven, zakladateľ a vedúci projektu Google Quantum AI, uviedol, že vďaka čipu Willow bude možné zostrojiť plnohodnotný kvantový počítač, čo prispeje k riešeniu niektorých z najväčších spoločenských výziev.
O vzniku nového čipu informoval na sociálnych sieťach generálny riaditeľ spoločnosti Alphabet Sundar Pichai. Objav zaujal aj šéfa Tesly Elona Muska, ktorý na príspevok zareagoval jednoduchým „wow“.
Vie sa poučiť
Kvantový čip, ako ten od Googlu, dokáže v priebehu minút vyriešiť matematické výpočtové úlohy alebo hlavolamy, ktoré by bežnému počítaču zabrali toľko času, koľko existuje vesmír. „Čip Willow zvládol za menej ako päť minút vypočítať to, čo by jednému z najrýchlejších súčasných superpočítačov trvalo desať kvadrioliónov rokov. Toto číslo výrazne prekračuje známe časové škály vo fyzike i veku vesmíru,“ uviedla firma.
V prípade klasickej výpočtovej techniky sa informácie ukladajú v bitoch, kde každý bit je buď jednotka, alebo nula. Kvantové výpočty využívajú kvantové bity (qubity), ktoré môžu byť nulou, jednotkou alebo akoukoľvek kombináciou oboch hodnôt v superpozícii oboch stavov. Teoreticky by kvantové počítače mali zvládnuť spracovávať oveľa väčšie objemy dát, čo by mohlo viesť k mnohým významným objavom na poli medicíny, vedy a financií.
Problém tejto technológie je, že čím viac qubitov využíva, tým viac chýb sa objavuje. Willow je unikátny, pretože sa dokáže učiť z vlastných chýb. Zatiaľ čo bežné počítače môžu pri riešení problémov často zlyhať, nový čip od Googlu sa stáva inteligentnejším. Je to ako stavať neuveriteľne vysokú vežu, ktorá sa s pribúdajúcimi poschodiami nekolíše čoraz viac, ale stáva stabilnejšou. Willow tak vyriešil problém kvantovej korekcie chýb, ktorá vedcov trápi už takmer 30 rokov. Čip v reálnom čase znižuje počet chýb „exponenciálne“ s narastajúcim rozsahom qubitov.
Práve pre túto jeho vlastnosť sa experti z Googlu domnievajú, že Willow pomôže objaviť nové lieky, navrhnúť batérie novej generácie a v konečnom dôsledku šetriť našej planéte energiu. Akcie Alphabetu v utorok ráno stúpli o takmer štyri percentá. Nie je jasné, či to malo súvis s predstavením nového čipu.
Nová hrozba?
Experti tvrdia, že kvantová výpočtová technika zatiaľ nemá žiadne praktické využitie v reálnom svete. „Potrebujeme, aby zažila podobný moment ako ChatGPT. Príchod Willow ním pravdepodobne nebude,“ povedal Francesco Ricciuti, odborník z investičnej spoločnosti Runa Capital. Úspechy prezentované Googlom sú podľa neho založené na príkladoch, ktoré z praktického hľadiska nie sú veľmi užitočné.
Príchod kvantových počítačov by mohol spôsobiť, že sa súčasné šifrovacie systému stanú zastaranými. Prelomový Willow ale pre ne zatiaľ nepredstavuje žiadnu hrozbu, dodali experti z Googlu. Takzvaný „kvantový počítač relevantný pre kryptoanalytiku“ (CRQC) by mohol ohroziť civilnú a vojenskú komunikáciu, narušiť v rámci kritickej infraštruktúry systémy dohľadu a kontroly, ako aj prelomiť bezpečnostné protokoly väčšiny finančných transakcií na internete, varoval Biely dom v roku 2022. Podľa Googlu však Willow do tejto kategórie nepatrí.