Ruský prezident Vladimir Putin a rakúsky kancelár Sebastian Kurz počas piatkového telefonátu hovorili o možných dodávkach a spoločnej výrobe ruskej vakcíny Sputnik V proti novému koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Kremľa.

,,Detailne sme diskutovali o otázkach boja proti šíreniu nákazy koronavírusom vrátane možnosti dodávky ruskej vakcíny Sputnik V do Rakúska a spustenia spoločnej výroby," uviedol Kremeľ vo vyhlásení.

Rozhovor podľa agentúry TASS iniciovala rakúska strana. Obe krajiny sa zhodli, že v tejto záležitosti zostanú v úzkom kontakte. K telefonátu došlo v čase, keď EÚ čelí kritike za pomalý priebeh hromadného očkovania súvisiaci s meškaním dodávok vakcín.

JB 46 Berlín - Doktor dáva vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca zdravotníkovi počas očkovania vo vakcinačnom centre na bývalom letisku Tegel v Berlíne 10. februára 2021. Zo začiatku tu bude zaočkovaný len zdravotnícky personál. FOTO TASR/AP

A doctor vaccinates a caregiver at the fourth vaccination center in Berlin, located in Terminal C of the former Tegel Airport, Germany, Wednesday, Feb.10, 2021. Here, at the beginning, mainly nurses and medical staff are vaccinated aga
Neprehliadnite

Francúzsko začne očkovať vakcínou AstraZeneca aj starších ľudí

Zatiaľ čo napríklad Maďarsko už ruskú vakcínu Sputnik V zaregistrovalo, niektoré členské štáty EÚ vrátane Nemecka či Španielska uviedli, že by o túto očkovaciu látku mali záujem v prípade, že ju schvália európske regulačné úrady.

Rusko túto vakcínu schválilo na použitie vlani v auguste, a to ešte pred rozsiahlymi klinickými štúdiami, čo vyvolalo znepokojenie. Odborný lekársky časopis The Lancet však vo februári zverejnil výsledky štúdie, podľa ktorej je ruská vakcína bezpečná a má účinnosť viac ako 90 percent.

Vakcínu Sputnik V podľa Ruského fondu priamych investícií (RDIF), ktorý spolufinancoval jej vývoj, zaregistrovalo už viac než 35 krajín sveta.