Kuriérske firmy sa ocitli medzi podnikmi, ktorým chce vláda zvýšiť osobitný odvod. Navrhovaný odvod 12 percent ročne zo zisku, sa dotkne tých, ktorí dosiahli zisk minimálne tri milióny eur a ceny im schvaľuje vzhľadom na ich monopolné postavenie štátny regulátor.

Monopolné postavenie odmietajú

Téme sa venoval spravodajský portál RTVS, ktorý upozornil, že kuriéri s návrhom nesúhlasia a proti jeho obsahu protestujú. Argumentujú tým, že kuriérske služby nemajú monopolné postavenie a doručovanie balíkov nie je regulované štátom.

O téme sa v rámci reportáže RTVS rozprávala aj s Jánom Ťurekom, riaditeľom kuriérskej spoločnosti.

Ten hneď v úvode zdôraznil, že výkon kuriérskych služieb je v zásade klasickou prepravnou činnosťou.

„Prepravujeme zásielku z bodu a do bodu B. Robíme to v priebehu 24 hodín. Akurát tá naša zásielka je hmotnostne a rozmerovo menšia. Ale vykonávame činnosť ako akákoľvek prepravná spoločnosť,“ uviedol.

Je potrebné ich vyňať

Predkladateľ zákona Milan Vetrák z hnutia OĽaNO prisľúbil, že sa bude problémom zaoberať. „Je to veľmi citlivá otázka, ja tomu rozumiem, budeme sa tomu náležite venovať,“ vyjadril sa.

Poslanec za SaS a predseda Výboru pre financie a rozpočet NR SR Marián Viskupič dáva kuriérom za pravdu. Zastáva totiž názor, že kuriérske služby fungujú v plne konkurenčnom prostredí.

„Po preštudovaní všetkých podkladov som presvedčený, že je ich potrebné vyňať a ako SaS pripravíme do druhého čítania pozmeňujúci návrh, ktorý by ich vyňal,“ prisľúbil.

Ďalšie dôležité správy

Baliky, Slovenska posta
Neprehliadnite

Rebríčky 2021: Poštári za súkromnými kuriérmi nestíhajú