V Európe zúri energetická kríza, klesá výroba a trápi ju nedostatok hliníka. Spotrebitelia teraz preto čelia dileme, píše agentúra Reuters.
Ruské dodávky hliníka sú podľa nej životne dôležitou súčasťou dopravného, stavebného a baliarenského priemyslu v regióne.
Jedným z jeho dodávateľov je ruská spoločnosť Rusal zameraná na ťažbu a spracovanie tohto kovu. Niektorí spotrebitelia sa jej hliníku vyhýbajú, druhí sú zas málinko benevolentnejší. Argumentujú tým, že ani táto firma, ani jej produkt, sa nenachádzajú na sankčnom zozname namierenom proti iným ruských spoločnostiam. Ten bol reakciou na inváziu na Ukrajinu z dielne ruského prezidenta Vladimira Putina.
V tomto odvetví práve prebieha takzvané „obdobie párenia“, keď sa spotrebitelia a dodávatelia zídu na konferencii v Barcelone a snažia sa uzavrieť zmluvy o kúpe či predaji hliníka na nasledujúci rok, približuje Reuters.
Morálna dilema
Organizátori tejto konferencie odmietli akreditovať tím reprezentujúci spoločnosť Rusal. Konkrétny dôvod však neuviedli. Tím do mesta aj napriek tomu pricestoval, prezradil pre Reuters zdroj oboznámený s celou problematikou.
Niektorí ľudia nemajú záujem o hliník od Rusalu z „morálnych dôvodov", povedal jeden z účastníkov konferencie.
Dodal, že iní si zas s kúpou hlavu nerobia, pretože Rusal ešte stále nie je predmetom sankcií. Títo odberatelia sa zo situácie snažia vyťažiť maximum a od firmy požadujú rôzne zľavy.
Zmluvy s Rusalom
Jedným z veľkých spotrebiteľov je spoločnosť Constellium, ktorá má v pláne aj naďalej hliník kupovať od Rusalu.
Medzi firmami, čo odmietajú tento ruský kov, je aj celosvetovo najväčší spotrebiteľ hliníka Novelis. Ten je dcérskou spoločnosťou nadnárodnej spoločnosti Hindalco Industries a dodáva hliníkové produkty, ktoré sa využívajú v automobilovom priemysle či stavebníctve.
Niekoľko malých firiem v Európe, v Nemecku vrátane, sa rozhodlo neuzavrieť s Rusalom zmluvu o dodávkach hliníka na budúci rok.
Aj niekoľko stredných podnikov sa rozhodlo zrušiť od budúceho roka odber tohto hliníka. Reuters o tom informoval analytik Duncan Hobbs z Concord Resources.
Strach zo sankcií
Niektorí európski spotrebitelia čelia rekordne vysokým cenám elektriny či regionálnym nedostatkom. Pre nich je zľava na hliník od spoločnosti Rusal lákavou ponukou. Jeden z obchodníkov ozrejmil, že ruský hliník sa momentálne predáva o 100 až 150 dolárov za tonu lacnejšie.
„Vyzerá to tak, že Rusko chce predať viac hliníka než predtým,“ myslí si jeden z európskych spotrebiteľov, ktorý sa o svoje dojmy podelil s agentúrou Reuters. Podľa neho sa krajina obáva sankcií a tak si chce zaistiť prísun peňazí.