Verejné obstarávanie na digitalizáciu kultúrneho dedičstva, ktoré v septembri ohlásilo Ministerstvo kultúry SR, údajne nemusí byť iba jedna megazákazka za 170 miliónov eur. Proces digitalizácie archívov rôznych kultúrnych inštitúcií financovaný z Operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS) je rozdelený na budovanie infraštruktúry, samotnú digitalizáciu objektov a ich následné sprístupnenie v digitálnej podobe.
Podľa šéfa sekcie štrukturálnych fondov na rezorte Juraja Dillingera sa bude súťažiť v každej z týchto činností. „Určite ich bude viacero,“ odpovedal v súvislosti s počtom súťaží na tlačovej besede po stredajšej konferencii ITAPA.
Oznámenie o verejnom obstarávaní spomína všetky tri činnosti, no z dokumentu nikde nevyplýva, že by malo ísť o niekoľko súťaží – rozsiahly zoznam úloh je v opise predmetu zákazky jedinej užšej súťaže.
Z opisu verejného obstarávania tiež vyplýva, že skupina dodávateľov má mať jedného lídra, ktorému ostatní dajú splnomocnenie konať v mene ostatných.
J. Dillinger tvrdí, že rezort kultúry napriek oznámeniu verejného obstarávania sám ešte nevie, ako bude súťaž nakoniec prebiehať: „Stojíme pred základnou otázkou – rozdeliť?“ V tom prípade podľa neho hrozí riziko vykonávania duplicitných činností.
Riaditeľ sekcie štrukturálnych fondov na ministerstve kultúry dodal, že verejné obstarávanie je v súčasnosti iba v predprípravnej fáze. Rezort podľa neho čaká, až prebehnú kontrolné mechanizmy v rámci štrukturálnych fondov.
Tie sa podľa všetkého ešte nezačali. Splnomocnenec vlády pre informačnú spoločnosť Pavol Tarina ani Ivan Ištvánffy z Úradu vlády SR na stredajšej tlačovej konferencii nevedeli zaujať stanovisko k otázke, ako sa mohlo ministerstvo kultúry pustiť do verejného obstarávania bez odsúhlasenej štúdie uskutočniteľnosti. Na jej absenciu nedávno upozornil denník Sme. J. Dillinger povedal, že finálna verzia štúdie bude hotová do konca roka.
I. Ištvánffy sa k obstarávaniu za Úrad vlády nevedel vyjadriť, pretože tender ešte nedostali na posúdenie. P. Tarina dodal, že riadici orgán OPISu sa z posúdenia korektnosti priebehu tendra nevyzúva a k „určitému bodu“ sa vyjadrí.
Pri digitalizácii kultúrneho dedičstva ide o prevedenie minimálne 3,5 milióna objektov (máp, obrazov, archívnych dokumentov, filmov) do digitálnej podoby. Hodnota zákazky je v rozmedzí od 120 do 170 miliónov eur. Rozhoduje najnižšia cena.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com