Ukrajina uviedla, že členské štáty Európskej únie, ktoré budú blokovať embargo na dovoz ropy z Ruska, sa stanú komplicmi zločinov páchaných ruskými silami na území Ukrajiny, keďže týmto konaním prispejú k financovaniu ruskej armády. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Financovanie vojny

„Ak bude nejaká krajina v Európe naďalej oponovať embargu na ruskú ropu, bude existovať dobrý dôvod tvrdiť, že táto krajina je komplicom zločinov páchaných Ruskom na území Ukrajiny," povedal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vo videu zverejnenom na Twitteri.

Dodal, že takéto správanie by znamenalo jediné: „Hrajú na strane Ruska a sú spoluzodpovedné za všetko, čo Rusko robí na Ukrajine." Rusko podľa jeho slov využíva príjmy z ropy a plynu na „pokračovanie financovania svojej vojnovej mašinérie".

Šiesty balík sankcií

Európska komisia  v šiestom balíku sankcií súvisiacich s ruskou inváziou na Ukrajinu navrhla v stredu okrem iného postupné ukončenie európskych dovozov ruskej ropy v období šiestich až ôsmich mesiacov, do konca roku 2022. Výnimku dostali Maďarsko a Slovensko, krajiny, ktoré sú úplne závislé od dodávok ropy prúdiacej cez ropovod Družba. Obe krajiny by podľa návrhov EK mali mať možnosť nakupovať ruskú ropu aj v roku 2023.

Maďarsko však v stredu uviedlo, že návrh EK nemôže v jeho súčasnej podobe podporiť, pretože by „úplne zničil" bezpečnosť dodávok energií do Maďarska.

Ďalšie dôležité správy

EBE 19 Brusel - Na snímke podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič počas tlačovej konferencie po rokovaní s britskou ministerkou zahraničných vecí Liz Trussovou v Bruseli v pondelok 21. februára 2022. FOTO TASR/AP

European Commissioner for Inter-institutional Relations and Foresight Maros Sefcovic speaks to the media after a meeting with Britain's Foreign Secretary Liz Truss at EU headquarters in Brussels, Monday, Feb. 21, 2022. Maros Sefcovic and Liz Truss took part in the EU-UK joint comm
Neprehliadnite

Plánované embargo na ruskú ropu sa zrejme nebude týkať Slovenska