Americkí farmári budú podľa všetkého v roku 2024 pestovať viac kukurice ako sójových bôbov. Zároveň však hrozí, že kráľa všetkých plodín zosadí z trónu boom čistejšej energie. Dekarbonizačný plán prezidenta Joea Bidena a obrovské dotácie, ktoré ponúka zelenej energii, zvyšujú dopyt po sójovom oleji, ktorý je kľúčom k výrobe nafty z obnoviteľných zdrojov, informuje Bloomberg. Staré príslovie, že americký farmár rád pestuje kukuricu, tak môže skončiť na smetisku dejín, pričom sója sa pretlačí na prvé miesto.

Presadzovanie biopalív odštartovalo preteky v budovaní závodov na spracovanie sóje, pričom spoločnosti ako napríklad Cargill a Bunge Global plánujú rozšíriť svoje kapacity. Spojené štáty majú v súčasnosti viac ako 20 projektov na zvýšenie objemov takzvanej drviny, z ktorej sa vyrába sójový olej a múčku používaná ako krmivo pre zvieratá. „Keď sa pozriete na všetky zariadenia na drvenie, ktoré sa budujú, budete potrebovať viac hektárov,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Scoular Paul Maass z Omahy v Nebraske.

Americkí farmári vysadili viac sóje ako kukurice len za dva z viac ako 100 rokov. Naposledy sa tak stalo v roku 2018, keď plocha sóje mierne prevýšila plochu kukurice. Predtým to bolo v roku 1983.

Tohtoročná plánovaná výmera kukurice je väčšia, ako by naznačovali súčasné ceny, tvrdí analytička spoločnosti Informa Jacqueline Hollandová. Futures na sójové bôby sa v roku 2024 obchodovali za priemernú cenu, ktorá je 2,7-násobkom ceny kukurice, čo je úroveň, ktorá by zvyčajne znamenala, že je výnosnejšia ako obilie.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke pšenica počas žatvy pri obci Špačince vo štvrtok 20. júla 2023. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Rok 2023 bol pre agropotravinárov náročný. Trápili ich dovoz z Ukrajiny, počasie aj ceny