Americkí farmári budú podľa všetkého v roku 2024 pestovať viac kukurice ako sójových bôbov. Zároveň však hrozí, že kráľa všetkých plodín zosadí z trónu boom čistejšej energie. Dekarbonizačný plán prezidenta Joea Bidena a obrovské dotácie, ktoré ponúka zelenej energii, zvyšujú dopyt po sójovom oleji, ktorý je kľúčom k výrobe nafty z obnoviteľných zdrojov, informuje Bloomberg. Staré príslovie, že americký farmár rád pestuje kukuricu, tak môže skončiť na smetisku dejín, pričom sója sa pretlačí na prvé miesto.
Presadzovanie biopalív odštartovalo preteky v budovaní závodov na spracovanie sóje, pričom spoločnosti ako napríklad Cargill a Bunge Global plánujú rozšíriť svoje kapacity. Spojené štáty majú v súčasnosti viac ako 20 projektov na zvýšenie objemov takzvanej drviny, z ktorej sa vyrába sójový olej a múčku používaná ako krmivo pre zvieratá. „Keď sa pozriete na všetky zariadenia na drvenie, ktoré sa budujú, budete potrebovať viac hektárov,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Scoular Paul Maass z Omahy v Nebraske.
Americkí farmári vysadili viac sóje ako kukurice len za dva z viac ako 100 rokov. Naposledy sa tak stalo v roku 2018, keď plocha sóje mierne prevýšila plochu kukurice. Predtým to bolo v roku 1983.
Tohtoročná plánovaná výmera kukurice je väčšia, ako by naznačovali súčasné ceny, tvrdí analytička spoločnosti Informa Jacqueline Hollandová. Futures na sójové bôby sa v roku 2024 obchodovali za priemernú cenu, ktorá je 2,7-násobkom ceny kukurice, čo je úroveň, ktorá by zvyčajne znamenala, že je výnosnejšia ako obilie.