Kuba sa pripravuje na zavedenie jednej meny. Chystanú reformu mnohí považujú za jednu z najťažších úloh pre prezidenta Raúla Castra, ktorý sa snaží naštartovať upadajúci ekonomiku tejto komunistickej krajiny.

Kuba má už roky dve meny. Prvá z nich je peso, teda mena, v ktorej sa vypláca väčšina miezd a ktorou sa platí za miestny tovar. Druhou je konvertibilné peso, ktoré sa používa v turistike, zahraničnom obchode a v niektorých predajniach, ktoré predávajú tovar z dovozu. Podľa reformy by peso malo zostať a konvertibilné peso sa stane históriou.

Ekonómovia vládnemu zámeru tlieskajú. Detaily plánu aj jeho načasovanie však nie sú známe, čo v krajine vyvoláva obavy . Tento mesiac sa objavili správy, že štátnym firmám bolo nariadené pripraviť sa na zjednotenie mien a zamestnanci sa pripravujú na deň, ktorý vláda nazýva „deň nula“.

Štát na Kube kontroluje takmer všetku ekonomiku a väčšina cien je pevne stanovená. Podniky musia vláde povinne predávať konvertibilné meny a konvertibilné peso, ktoré je viazané na dolár, musia vláde predávať za oficiálny výmenný kurz, teda jedna ku jednej k pesu. Štátne zmenárne ale už roky za jedno konvertibilné peso vyplácajú 24 pesos.

Kvôli blížiacej sa reforme začínajú obyvatelia čoraz viac uvažovať, ktorú menu si nechať, ak vôbec nejakú. „Pretože nemám tušenie, čo sa deje, rozhodol som sa rozdeliť svoje peniaze do viacerých mien ako je dolár a euro,“ povedal agentúre Reuters človek menom Raúl, ktorý má reštauráciu v Havane. Svoje priezvisko odmietol zverejniť, pretože podľa zákona môže prijímať len miestnu menu. „Klienti platia akúkoľvek menou, ktorú majú a ja im stanovujem výmenný kurz,“ dodáva so smiechom.

Zahraniční aj domáci ekonómovia sa zhodujú v tom, že súčasný systém má zakryť neefektivitu a podkopáva ďalšie reformy. Domnievajú sa však , že zjednotenie mien bude najťažšie a sociálne najvážnejší zo série trhovo orientovaných reforiem .

„Odstránenie druhej meny, ktorá je založená na devalvácii, znamená, že to bude na začiatku šok. Nebudú tu žiadne počiatočné výhody, ale krátkodobé náklady ( inflácia) a výhody až v strednodobom horizonte ,“ upozornil bývalý úradník kubánskej centrálnej banky Pavel Vidal , ktorý teraz prednáša na univerzite v Kolumbii .