Kuba plánuje na jeseň začať hĺbiť svoj prvý prieskumný vrt. Lokalita sa však nachádza necelých 100 kilometrov od pobrežia Floridy, čo po tragédii v Mexickom zálive vyvoláva veľké obavy v Spojených štátoch. Analytici a ropní experti varujú, že komplikované politické vzťahy medzi USA a Kubou ešte viac sťažia riešenie situácie, ak by došlo k nehode podobnej tej na ropnej plošine Deepwater Horizon.

Podľa nich by americká administratíva mala urobiť všetko preto, aby americké firmy dokázali urýchlene mobilizovať bezpečnostné systémy, ak by došlo k výbuchu ako v Mexickom zálive, ktorý by bol katastrofou pre pobrežie Floridy. Výbuch ropnej plošiny Deepwater Horizon, ktorú si prenajala britská ropná firma BP, zabil 11 ľudí a spôsobil únik 5 miliónov barelov ropy do mora (1 barel = 159 litrov). Trvalo 85 dní, než únik zastavili.

Prvý kubánsky ropný vrt bude pritom hlbší než vrt Macondo firmy BP, nad ktorým plošina Deepwater Horizon vybuchla. Zatiaľ však Američania pre svoju bezpečnosť veľa neurobili, nakoľko vzťahy s Kubou komplikujú floridskí politici a najmä vplyvní kubánski imigranti, ktorí stále dúfajú v zvrhnutie komunistickej vlády na Kube. Imigranti sú aj za návrhom zákona, ktorého cieľom je zamedziť americkým firmám spolupracovať na otváraní ropných ložísk kubánskou vládou veriac, že udržiavanie Kuby v ekonomických problémoch im zabezpečení splnenie ich sna. Návrh zákona napríklad zakazuje zahraničným ropným firmám pracujúcim na Kube uchádzať sa o ropné projekty v USA a predstaviteľom firiem, ktoré na Kube investujú do ropných projektov viac než milión dolárov, získať americké víza.

Prezident Barack Obama, ktorý musí myslieť na blížiace sa prezidentské voľby v USA na budúci rok, sa snaží k problému nevyjadrovať. Zatiaľ najvýraznejší krok, ktorý jeho administratíva urobila, bolo vyslanie ministra vnútra Kena Salazara do Španielska na rokovania s predstaviteľmi španielskej ropnej firmy Repsol, ktorá bude vrt hĺbiť. Spoločnosť prisľúbila splnenie všetkých bezpečnostných predpisov a informovala, že USA budú môcť skontrolovať aj ropnú plošinu, ktorú pre vrt zabezpečia Číňania. Kuba predpokladá, že ložiská v jej vodách by mohli obsahovať okolo 20 miliárd barelov ropy.

Podľa expertov ale USA neurobili najdôležitejší krok - priame rokovania s Kubáncami, aby sa dohodli na spoločných bezpečnostných opatreniach a postupoch v prípade problémov. Kuba pritom už niekoľkokrát dala najavo, že by privítala vstup amerických firiem do jej ropného priemyslu.

"Ich životné prostredie je prepojené s našim, takže by sme mali urobiť všetko preto, aby sme začali spolupracovať," povedal expert na Kubu v ekonomickom inštitúte Lexington Insitute Phil Peters. "Práce na prieskumnom vrte sa čoskoro začnú a ak nebudeme chcieť spolupracovať, Repsol nebude mať k dispozícii najlepšie zabezpečenie (v prípade problémov)," dodal. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ilustračné foto na titulke - Photodisc