Matthew Karnitschnig, redaktor portálu Politico, zostavil zoznam dvanástich predstaviteľov Nemecka, ktorí môžu za mylný prístup Nemecka k Rusku a jeho lídrovi.
Angela Merkelová
Karnitschnig konštatuje, že nikto v Nemecku nemôže za krízu na Ukrajine viac než bývalá kancelárka Angela Merkelová, ktorá bola hybnou silou odmietavého postoja NATO, pokiaľ ide o udelenie členstva Ukrajine. Bola si taká istá tým, že dialóg s Ruskom je cestou k mieru, že v roku 2015 dokonca odobrila kontroverzný projekt Nord Stream 2 aj napriek Putinovej okupácii Krymu a vojne na východe Ukrajiny. Minulý mesiac po svojej hovorkyni odkázala, že za svojím rozhodnutím blokovať vstup Ukrajiny do NATO v roku 2008 si stojí.
Frank-Walter Steinmeier
Súčasný nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier bol zástancom energetickej aliancie Nemecka s Ruskom prostredníctvom plynovodov Nord Stream už od začiatku. Argumentoval, že projekt by zaručil mier vybudovaním vzájomnej závislosti medzi Ruskom a Nemeckom. Steinmeier nedávno uznal, že bolo chybou podporovať Nord Stream, a dodal, že Putina zle odhadol.
Gerhard Schröder
Schröder sa rozhodol prijať ponuku stať sa predsedom projektu Nord Stream iba pár týždňov po tom, čo v roku 2005 opustil post nemeckého kancelára. Projekt schválil počas svojich posledných dní vo funkcii, a preto si podľa Karnitschniga zaslúži svoju vlastnú kategóriu na stupnici trúfalosti.
Podľa neho Schröderovi možno prvý plynovod Nord Stream odpustiť, keďže mnoho ľudí na Západe sa v Putinovi zmýlilo. No namiesto toho, aby ustúpil do úzadia, Schröder upevnil svoje vzťahy s Ruskom a stal sa najväčším obhajcom ruského lídra na Západe.
Joe Kaeser
Karnitschnig konštatuje, že nemeckí politickí lídri nesú najviac zodpovednosti za dôverčivú politiku krajiny, pokiaľ ide o Rusko. Dodal však, že do toho boli dotlačení, a nikto netlačil viac než Kaeser, bývalý výkonný riaditeľ Siemensu, ktorý neúnavne presadzoval podnikanie v Rusku.
Po anexii Krymu v roku 2014 Kaeser odmietol zrušiť svoju cestu do Moskvy, kde sa mal s Putinom stretnúť v jeho súkromnom sídle. Kritikom následne odkázal, že nedovolí, aby mal dočasný nepokoj prílišný vplyv na dlhodobé plány. Nedávno sa však za svoje výroky ospravedlnil a povedal, že ho Putin podviedol.
Wolfgang Reitzle
Posledných dvadsať rokov je Reitzle hybnou silou plynového giganta Linde. Tlačil spoločnosť hlbšie do Ruska a iba pár Nemcov vo výkonnej funkcii, ak vôbec, malo za posledné roky k Putinovej vláde tak blízko ako Reitzle.
Minulý rok dohliadal na uzavretie zmluvy s ruským energetickým gigantom Gazprom v hodnote šiestich miliárd dolárov s cieľom vybudovať blízko ruských hraníc s Estónskom obrovský plynárenský podnik. Spoločnosť sa zatiaľ projektu drží.
Bezpečnostná konferencia v Mníchove
German Gref, výkonný riaditeľ najväčšej ruskej banky Sberbank, sa stal členom poradnej rady konferencie. Európska komisia tento týždeň navrhla opatrenia s cieľom ďalej izolovať banku od medzinárodného finančného systému.
Ďalším pravidelným účastníkom konferencie je Sergej Lavrov, ruský minister zahraničných vecí, ktorého mnohí považujú za vojnového zločinca.
Ost-Ausschuss
Lobistická skupina presadzujúca záujmy nemeckých podnikov vo východnej Európe vrátane Ruska je známa pod názvom Ost-Ausschuss. Od ruskej anexie Krymu sa táto skupina stala najlepším priateľom Moskvy v Berlíne, keďže lobovala proti sprísňovaniu sankcií.
Šéf tejto skupiny Oliver Hermes minulý týždeň ohlásil, že sa vzdáva funkcie, aby sa mohol sústrediť na svoju spoločnosť, ktorej chce pomôcť orientovať sa v novom geopolitickom priestore. Vojnu na Ukrajine odsúdil, no myslí si, že vzájomná hospodárska závislosť môže potenciálne prispieť k zníženiu napätia.
Matthias Platzeck
Bývalý premiér spolkovej krajiny Brandenbursko a líder sociálnych demokratov je podľa Karnitschniga láskavejšou a jemnejšou tvárou ruskej agresie v Berlíne. Platzeck sa pokúšal presvedčiť Nemecko, že zo strany Ruska sa nemá čoho obávať. Často sa objavuje v nemeckých diskusných reláciách a argumentuje, že Rusko je nepochopené a Západ by mal smerom k Moskve vyslať ústretové signály s cieľom vybudovať si vzájomnú dôveru.
Deň po ruskej invázii na Ukrajinu Platzeck pripustil, že sa v Rusku zmýlil. O niekoľko dní neskôr odstúpil zo svojej funkcie predsedu Nemecko-ruského fóra, neziskovej skupiny, ktorú viedol s cieľom podporiť vzťahy medzi týmito dvomi krajinami.
Georg Restle
Známy televízny reportér a moderátor hlavných správ časopisu Monitor šíril pochybný príbeh o tom, že rozširovanie NATO smerom na východ nesie vinu za nepriateľstvo Ruska. Putina a vojnu síce kritizuje, no u dominantného prevádzkovateľa verejného vysielania pretláčal myšlienku, že Západ je rovnakým vinníkom, pokiaľ ide o konflikt s Ruskom, ako Putin.
Friedrich Merz
Až otrávenie Alexeja Navaľného v roku 2020 presvedčilo tohto nového lídra nemeckých konzervatívcov, že Nord Stream 2 nemusel byť dobrý nápad. No aj vtedy vyzval len k zavedeniu moratória na výstavbu tohto plynovodu.
Nedávno takisto namietal v oblasti zablokovania prístupu Ruska k platobnému systému SWIFT v reakcii na inváziu z 24. februára. Neskôr však svoj postoj zmenil a v súčasnosti presadzuje tvrdší prístup.
Jürgen Habermas
Neoficiálny filozof nemeckého štátu Jürgen Habermas slúžil mainstreamovej ľavici Nemecka ako veštec desiatky rokov. Karnitschnig spomína jeho posledný výrok, v ktorom sa vyjadril, že bolo správne, že Nemecko na Ukrajinu zbrane nedodalo.
Bezohľadný prístup Nemecka voči Ukrajine podľa Habermasa nie je problémom, ale odpoveďou, pričom vyzýva svojich čitateľov, aby neposlúchali obvinenia týkajúce sa zdržanlivosti Nemecka.
Manuela Schwesigová
Karnitschnig poukázal na to, že Schwesigová iba výnimočne zmešká príležitosť obraňovať projekt Nord Stream, pričom zašla až tak ďaleko, že za peniaze od Gazpromu založila neziskovú nadáciu s cieľom dokončiť projekt v prípade, že by pre americké sankcie došlo ku komplikáciám.
Nedávno však zmenila rétoriku a povedala, že nadácia bola chybou, pričom dodala, že Putin musí za napadnutie Ukrajiny niesť zodpovednosť.