Kým euro bolo v minulom roku veľmi stabilné, iné meny zaznamenali výrazný kurzový pohyb hore či dole. Najviac vlani oslabil rubeľ a čínsky jüan, a to z dôvodu obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou. Darilo sa českej korune, ktorá posilnila k euru o 1,13 percenta.

Takmer 90 percent amerických a kanadských bankoviek, 99,9 percenta britských bankoviek a 94 percent eur obiehajúcich v Španielsku vykazuje stopové množstvo kokaínu. Čínske a japonské bankovky sú kontaminované kokaínom výrazne menej.

Dodnes sú na mape sveta štáty, ktorých ekonomika je takmer stopercentne postavená na hotovostných platbách a kde turista môže zaplatiť kartou len v niekoľkých medzinárodných hoteloch, inak nikde.

Dlhodobo tomuto rebríčku dominuje Čad, na druhom mieste je Angola a tretia v poradí Etiópia. Vo všetkých týchto štátoch je tiež veľmi nízke percento obyvateľov s bankovým účtom. V Etiópii je to napríklad zhruba tretina obyvateľstva.

„Bolo by však mylné sa domnievať, že hustá akceptačná sieť automaticky znamená, že všetci platia kartami. Aj v mnohých ekonomicky vyspelých krajinách stále kraľuje hotovosť,“ uviedol generálny riaditeľ Interchange Marek Nácovský.

„Napríklad v Španielsku sa hotovostné platby na celkovom objeme platieb podieľa 87 percentami, v Taliansku je to 86 percent, v Japonsku 82 percent a v susednom Nemecku 80 percent. A v USA prieskumy verejnej mienky ukázali, že 67 percent obyvateľov si nepraje bezhotovostnú spoločnosť,“ dodal.