Holandsko sa môže pochváliť najlepším dôchodkovým systémom na svete. Podľa agentúry Bloomberg to vyplynulo z výsledkov prieskumu inštitútu Mercer CFA, ktorý každý rok zostavuje globálny dôchodkový index.

Výsledky hodnotenia

Inštitút v rámci indexu porovnáva dôchodkové systémy 47 krajín a hodnotí ich na základe vhodnosti, udržateľnosti a integrity. Každá krajina potom od neho dostane známku na stupnici od A po E, kde A predstavuje najlepší výsledok.

Mercer upozornil, že dôchodkové systémy po celom svete čelia nevídanému tlaku. Island, ktorý bol v roku 2022 na prvom mieste, skončil tento rok druhý. Tretie miesto obsadilo Dánsko. Izrael bol jedinou ďalšou krajinou, ktorá získala hodnotenie „A“.

Holandsko v súčasnosti reformuje svoj dôchodkový program a snaží sa prejsť z kolektívneho na individuálny prístup. Podľa Merceru bude systém aj po zmene občanom poskytovať dobré výhody.

Systémy pod tlakom

Dôchodkové systémy vo väčšine krajín čelia tlaku v dôsledku starnúcej populácie, rastúceho vládneho dlhu a vysokej inflácie. Zároveň bojujú s výzvami, akou je začleňovanie príležitostných pracovníkov.

Ľudia po celom svete sa o seba museli na dôchodku začať starať sami, povedal hlavný autor správy David Knox z Merceru. „Už sa viac nemôžu spoliehať len na systémy sociálneho zabezpečenia či verejné dôchodky,“ dodal.

Klesajúca pôrodnosť dlhodobo vystavuje tlaku ekonomiky a dôchodkové systémy niekoľkých štátov, čo z hľadiska udržateľnosti negatívne ovplyvnilo hodnotenia krajín ako Taliansko a Španielsko.

Argentína sa spomedzi 47 analyzovaných krajín umiestnila na poslednom mieste. Spojené štáty oproti roku 2022 klesli o dve miesta a ocitli sa na 22. priečke. Austrália bola na piatom mieste, Spojené kráľovstvo na desiatom, Japonsko na 30. a Čína na 35. mieste.

Ďalšie dôležité správy

Dôchodok musia riešiť aj mladý ľudia.
Neprehliadnite

Ako optimálne sporiť na dôchodok. Je rozumné mať odložených aspoň 100-tisíc eur