Európske ekonomiky čaká niekoľko rokov neistoty. Nemecko je pravdepodobne v recesii. Európska komisia predpovedá pre EÚ ako celok v roku 2023 rast len o 0,8 percent a v roku 2024 o niečo viac. Inflácia klesá pomaly, čo núti ECB ďalej zvyšovať sadzby. Podnikateľská dôvera sa zhoršuje.
Nie všetky krajiny sú však zasiahnuté rovnako. Ako ukazujú výpočty The Economist, v piatich hlavných oblastiach dosahujú rozdielne výsledky. Týždenník na základe toho usporiadal ekonomický päťboj, v ktorom jednotlivým krajinám udelil zlatú, striebornú alebo bronzovú medailu v závislosti od toho, ako uspeli v každej z piatich disciplín.
Inflácia
ECB zvyšuje úrokové sadzby, aby znížila infláciu. Nie vždy to však funguje podľa plánu. V Rakúsku je ročná inflácia stále na úrovni 5,8 percenta, zatiaľ čo v Grécku klesla na 2,4 percent, čo je v blízkosti dvojpercentného cieľa ECB. Rovnaká úroková sadzba by tak mohla byť čoskoro pre niekoho príliš nízka a pre niekoho príliš vysoká. V ideálnom prípade by mala byť inflácia vo všetkých krajinách EÚ blízko priemeru eurozóny. Tých, ktorých miera inflácie sa príliš odchyľuje od priemeru eurozóny (v súčasnosti 4,3 percenta), či už sú pod ním alebo nad ním, čaká nákladné obdobie prispôsobovania sa.
Dlh
Vyššie úrokové sadzby zasiahnu krajiny viac, ak už majú vysoké verejné alebo súkromné pôžičky. Daňové raje ako Írsko, Cyprus alebo Luxembursko majú vysoký firemný dlh bez toho, aby to veľmi ovplyvnilo tamojšiu ekonomiku. V Maďarsku, škandinávskych krajinách a Holandsku však bude služba súkromného dlhu pravdepodobne brzdou spotreby, výstavby a investícií. V Taliansku a Grécku budú zrejme vlády na obsluhu dlhu musieť čoskoro vyčleniť viac prostriedkov.
Demografia
Boj so starnutím je jednou z disciplín, ktoré sú považované za beh na dlhé trate. Úspešné krajiny v minulosti stabilizovali svoju pôrodnosť, priviedli imigrantov, aby obohatili svoje ekonomiky, povzbudili pracovníkov, aby zostali v práci aj po šesťdesiatke, prinútili mužov, aby vykonávali svoj diel starostlivosti o domácnosť, a ženy mohli naplno využiť svoj potenciál na trhu práce.
Koľko je aktívnej pracovnej sily v jednotlivých krajinách? Na chvoste sú krajiny strednej a východnej Európy, ale aj Nemecko a Taliansko. Počet pracovníkov vo Švédsku, Francúzsku alebo Dánsku zostane v najbližších rokoch vysoký. Krajiny ako Maďarsko, Česká republika a Rumunsko sú na tom lepšie ako mnohé západné krajiny.
Dekarbonizácia
Ekologizácia dopravy a vykurovania si bude vyžadovať značné investície a mala by krátkodobo podporiť ekonomický rast. Investície do výroby obnoviteľnej energie budú mať podobný efekt. Dekarbonizácia priemyslu však bude ťažšia, keďže firmy čelia konkurencii doma aj v zahraničí. Kým zelená elektrina nezlacnie, náklady zostanú vyššie. Platí to dokonca aj v krajinách s jadrovou energiou alebo množstvom obnoviteľných zdrojov; keďže európske trhy s elektrinou sú čoraz viac prepojené, ceny majú tendenciu pohybovať sa v tandeme. V rámci skupiny bohatých krajín vynikajú Fínsko a Belgicko ako veľkí priemyselno-energetickí spotrebitelia. Španielsko a Nemecko sú takisto vysoko, zatiaľ čo v tejto disciplíne sú Poľsko a Francúzsko na spodných priečkach.
Geopolitika
Všetky európske krajiny čelia tlaku, aby sa oddelili od svetových autokracií. Najmä vzťah EÚ s Čínou si bude vyžadovať korekcie, aby bol kontinent menej zraniteľný voči ekonomickému vydieraniu. Ak by politická eskalácia viedla k obmedzeniu obchodu a čínskym odvetným opatreniam, stratí najmä Nemecko a jeho veľké priemyselné firmy či automobilky s dcérskymi spoločnosťami v Číne. Prirátať k tomu treba riziká pre dodávateľské reťazce. V tomto meradle sú na tom najhoršie niektoré menšie krajiny EÚ. Nemecko a Holandsko sa v tejto súťaži zúčastňujú ako spoločný tím, pretože prístav Rotterdam slúži ako dovozná trasa pre mnohých zákazníkov.
Výsledky
Summa summarum… Ktoré krajiny sú na tom z pohľadu piatich kritérií najlepšie? Európsky ekonomický päťboj má jasného víťaza: Írsko so štyrmi zlatými medailami a jedným striebrom, no dobre sú na tom aj dva stredomorské ostrovy Malta a Cyprus nasledované Luxemburskom aj Dánskom.
Najlepšou z väčších európskych ekonomík je Francúzsko s dvoma zlatými a tromi striebornými medailami. Na konci tabuľky je Maďarsko, tesne nad ním sa umiestnilo Slovensko a tretím od konca je Taliansko.