V roku 2023 takmer každý očakával globálnu recesiu, keďže centrálni bankári bojovali s vysokou infláciou. Omyl. Globálny HDP podľa všetkého vzrastie tento rok o tri percentá. Aj pracovné trhy si udržiavajú svoje pozície. Inflácia spomaľuje. Akciové trhy posilňujú o 20 percent.
Neplatí to však pre každú krajinu rovnako. The Economist zhromaždil na vzorke 35 prevažne bohatých krajín údaje o piatich ekonomických a finančných ukazovateľoch: inflácia, rozsah inflácie, HDP, pracovné miesta a výkonnosť akciového trhu. Zoradil ich a vytvoril celkové skóre. Niektoré výsledky sú naozaj prekvapivé.
Na čele rebríčka skončilo už druhý rok po sebe Grécko, čo je pozoruhodné umiestnenie pre ekonomiku, ktorá bola donedávna synonymom pre zlé hospodárenie. Nasleduje Južná Kórea, Spojené štáty, Izrael, Luxembursko. Na nelichotivých miestach sa umiestnili také európske krajiny ako Nemecko či Spojené kráľovstvo, ale aj Švédsko a Fínsko. Zle dopadlo aj Slovensko, a to piate od konca.
Krajiny, ktoré sa dostali na popredné miesta sú tie, v ktorých centrálne banky v boji proti inflácii zakročili pomerne včas. Ide o Čile a Južnú Kóreu, ktoré agresívne zvýšili úrokové sadzby už v roku 2022, teda skôr ako mnohé iné krajiny v bohatom svete, a teraz z týchto výhod ťažia.
V prípade HDP najhoršie dopadlo Írsko s poklesom o 4,1 percenta, no slabé výsledky dosiahli aj Spojené kráľovstvo a Nemecko. Najsilnejšia európska ekonomika zápasí s následkami energetického šoku a rastúcej konkurencie pri dovážaných autách z Číny. Británia sa stále vyrovnáva s dôsledkami brexitu.
Spojeným štátom sa darilo v oblasti HDP aj zamestnanosti. Ťažili z rekordne vysokej výroby energie, ako aj z účinkov veľkorysého fiškálneho stimulu realizovaného v rokoch 2020 a 2021. Najväčšia svetová ekonomika možno potiahla nahor iné krajiny. Zamestnanosť v Kanade prudko vzrástla. Bez ohľadu na vojnu s Hamasom skončil Izrael, ktorý považuje USA za svojho najväčšieho obchodného partnera, v celkovom hodnotení na štvrtom mieste.