Najbohatší Američania by mali platiť vyššie dane. Na konci roka sa má skončiť trvanie všeobecných daňových úľav, ktoré zaviedla ešte vláda Georga Busha. Prezident Barack Obama sa chystá úľavy predĺžiť no nechce, aby sa týkali najlepšie zarábajúcich Američanov. Znamenalo by to, že horné dve percentá daňových poplatníkov by platili výrazne vyššie dane ako doteraz. B. Obama o nich hovorí ako o milionároch a riaditeľoch veľkých firiem. Republikánsky prezidentský protikandidát Mitt Romney naopak tvrdí, že zvýšenie daní ohrozí zamestnanosť a dotkne sa malých podnikateľov, ktorí si zisk svojich firiem môžu zdaňovať ako osobný príjem.

Podľa agentúry Bloomberg nehovorí úplnú pravdu ani jeden z kandidátov. Vyššie zdanenie horných dvoch percent by podľa súčasného plánu znamenalo, že vyššie dane by platili ľudia s ročným príjmom prevyšujúcim 200-tisíc dolárov a páry so spoločným príjmom prevyšujúcim 250-tisíc dolárov. Prevažnú väčšinu z dvoch percent najbohatších daňových poplatníkov netvoria milionári ani podnikatelia, ale špecialisti vo vysoko žiadaných odboroch – inžinieri, lekári, architekti či právnici. Do skupiny patria aj majitelia firiem, ale okrem malých podnikateľov zdaňujú príjmy firiem cez osobné daňové priznanie napríklad aj šéfovia veľkých ropných spoločností a hedžových fondov.

„V dvoch percentách sú ľudia úspešní vo svojich profesiách, ale nie sú to rockové hviezdy,“ povedal pre Bloomberg ekonóm Leonard Burman zo Syracuse University. „Je veľký rozdiel medzi 99 percent a 99,9 percenta,“ dodal. Súčasný návrh by podľa prepočtov organizácie Tax Policy Center znížil príjem 1,3 percenta domácností v priemere o necelých 36-tisíc dolárov.

Viac by platili prevažne ľudia z bohatších pobrežných štátov ako Connecticut ci New York. Najmä v spodnej časti skupiny najbohatších by dane zasiahli prevažne páry na „vrchole príjmového potenciálu,“ tvrdi prezident organizácie Tax Foundation Scott Hodge. Pobrežné štáty sú zároveň tradičnou baštou demokratov v prezidentských voľbách.

S nárastom príjmov sa aj v úzkej skupine najbohatších znižuje pomer špecialistov z rôznych oblastí v prospech riaditeľov a šéfov firiem. Skutočných milionárov je ale v USA menej ako percento. Americký senát bude o návrhu hlasovať tento týždeň.

Kto zaplatí Obamovu milionársku daň

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP