Jedným z lídrov, ktorí si nevedia vynachváliť vysokomobilné delostrelecké raketové systémy M142, ktoré sú známejšie pod skratkou HIMARS, je aj prezident Volodymyr Zelenskyj. Tieto americké salvové raketomety podľa ukrajinského lídra pomohli zvrátiť vývoj vývoj vojny po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu, píše Newsweek.

Od júna, keď Ukrajina dostala prvé z týchto systémov, ich ukrajinské sily úspešne využívajú na ostreľovanie ruských muničných skladov, mostov a iných dôležitých cieľov, čím Rusom bránia v zásobovaní svojich jednotiek na ukrajinskom bojisku. Ľahké mobilné raketomety upevnené na podvozku nákladného transportného vozidla M1140 sa v boji proti ruským okupantom ukázali ako hrozivá zbraň.

Spoľahlivé a účinné

Komplety HIMARS vyrába spoločnosť Lockheed Martin vo svojom závode v meste Camden v americkom štáte Arkansas. Na svojej webovej stránke spoločnosť označuje túto zbraň za „technicky najvyspelejšie, dostupné a udržateľné delostrelecké riešenie“. Nie je celkom zrejmé, koľko tento systém stojí v súčasnosti, no v roku 2014 bola jeho jednotková cena 5,1 milióna dolárov.

Hlavným prvkom kompletu je šesťhlavňový kontajner, ktorý slúži na odpálenie 227-milimetrových rakiet. Vozidlo je vybavené žeriavom, ktorý slúži na výmenu prázdnych modulov za nové, pričom výmena je možná v priebehu piatich minút.
Systém spočiatku využíval kazetovú muníciu (M26 a M39), neskôr sa výzbroj rozšírila o presne navádzané rakety GMLRS, pričom jedna takáto strela stojí 100-tisíc dolárov.

Chcú viac zbraní

Dosah raketometu je podľa typu použitej munície maximálne 300 kilometrov. Biely dom minulý týždeň vyhlásil, že pošle Ukrajine nový balík zbraní a inej vojenskej pomoci v hodnote 725 miliónov dolárov, ktorý bude obsahovať aj muníciu pre raketomety HIMARS. Poradca ukrajinského ministerstva vnútra Anton Geraščenko pre Newsweek uviedol, že Ukrajina bude potrebovať ďalších 32 kompletov HIMARS a ďalprostriedkov, aby sa mohla efektívne brániť „eskalácii“ konfliktu.

„Aby sme mohli pokračovať v protiofenzíve, zabrániť eskalácii konfliktu z ruskej strany a zabezpečiť Ukrajine víťazstvo, potrebujeme trikrát viac 155-milimetrových diel a trikrát viac systémov HIMARS a maximálne množstvo munície (do týchto zbraní),“ povedal Geraščenko.

Spojené štáty doposiaľ poslali na Ukrajinu 20 kompletov HIMARS a ďalších 18 prisľúbili dodať. Ich výroba a dodanie však môže trvať roky. Od začiatku vojny venovali Spojené štáty Ukrajine zbrane a iné vybavenie v hodnote 17,6 miliardy dolárov.

Ďalšie dôležité správy

PK 61 Washington - Americký prezident Joe Biden reaguje na otázky novinárov pred odchod z Bieleho domu do dovolenkového sídla v štáte Delaware vo Washingtone 7. augusta 2022. Biden ukončil v nedeľu izoláciu po tom, ako mal v priebehu dvoch dní už druhý negatívny výsledok testu na koronavírus. Biden následne opustil Biely dom, a to po prvý raz od 20. júla. FOTO TASR/AP

President Joe Biden responds to reporters questions as he walks to board Marine One on the South Lawn of the White House in Wash
Neprehliadnite

USA posielajú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 725 miliónov dolárov