Na Slovensku je dohromady 122 uznaných zdrojov liečivej a minerálnej vody. Z uvedeného počtu sa až 23 plní do obalov ako prírodná minerálna voda. Podľa údajov z roku 2017 sa na Slovensku okrem minerálnych vôd plnilo približne 40 značiek pramenitých, dojčenských a balených pitných vôd, pričom sa výrobe venuje približne 30 výrobcov, informoval portál aktuality.sk. Kto teda vlastní a predáva slovenské minerálne vody? Tému rozobral denník Sme, ktorý sa na konkrétnych podnikateľov pozrel podrobnejšie.
Chceli preraziť v zahraničí
Budiš, Fatra a neskôr aj Gemerka. To sú minerálne vody, ktoré sa spájajú s podnikateľmi blízkymi Jánovi Sabolovi, ktorí v roku 1996 kúpili Stredoslovenské žriedla a fľašovali spomínané tri minerálne vody.
Skupina okolo J. Sabola sa v roku 2019 premenovala na firmu Budiš, ktorá sa však za rok 2021 prepadla do 530-tisícovej straty. Stalo sa tak aj napriek tomu, že sa balená voda v rovnakom roku neocitala len na slovenských stoloch.
Ako objasňuje portál Index, Budiš sa pokúšal presadiť aj v zahraničí, konkrétne v roku 2021 vyviezol 700-tisíc litrov dojčenskej vody do Číny. Pokiaľ v ďalšom roku pokazil export covid, v súčasnosti situáciu sťažuje vojna na Ukrajine.
Prevzali aj Kláštornú
Lepšiemu hospodárskemu výsledku sa za rok 2021 tešila Kofola, ktorá dosiahla zisk 7,3 milióna eur. Kto ale za obľúbeným nápojom Slovákov stojí?
Väčšinovým vlastníkom Kofoly je rodina Samarasovcov, ktorá značku po roku 1990 oživila. Zamatová revolúcia totiž znamenala pre Kofolu útlm predaja a novú nádej dal značke až grécky rodák Kostas Samaras.
Rodina Samarasovcov sa potom v roku 2002 pustila do výstavby závodu v Rajeckej Lesnej, kde v súčasnosti produkuje aj pramenitú vodu Rajec. V roku 2012 výrobca nealkoholických nápojov získal majoritu v sieti freshbarov UGO a začiatkom roka 2013 uviedol na trh ovocné a zeleninové šťavy. Okrem toho, v roku 2018 Kofola prevzala aj minerálku Kláštorná.
Aktuálne má značka osem výrobných závodov, pričom okrem Slovenska pôsobí v Česku, Poľsku, Slovinsku aj Chorvátsku.
Kmotrík aj Kočner
Do nápojového odvetvia vstúpil aj veľkopodnikateľ Ivan Kmotrík so spoločnosťou Vodax. Tá je producentom dojčenskej vody Lucka.
So známym menom sa spájajú aj kúpele Korytnica spolu s minerálnym prameňom. Tie sa podľa Indexu v roku 2013 dostali do rúk spoločnosti Euro-Minerál, za ktorou stál mafián Marián Kočner. V roku 2014 dolnú časť kúpeľov kúpila spoločnosť Amos-Services podnikateľa Zlatka Banoviča. Ten predaj minerálok nerozbehol a firma je od roku 2022 v konkurze.
Fabrika je opustená
Santovku a Slatinu pôvodne zastrešovala spoločnosť Západoslovenské žriedla, ktorú v roku 2005 kúpila finančná skupina J&T. Firme sa však nedarilo, a preto sa jej v roku 2008 skupina zbavila.
Pod krídla ju vzala skupina Skyside podnikateľa Maroša Škorca, ktorý závod v Slatine zatvoril v roku 2014. Neskôr sa ho ujala spoločnosť Mirent. Aj napriek tomu je ale fabrika v súčasnosti opustená.
Vlastníkom závodu na plnenie Santovky je zas spoločnosť LI +, ktorá nebola za posledných päť rokov ani raz v zisku.
Na mafiánskych zoznamoch
Denník Sme sa ďalej pozrel na minerálku Mitická, ktorú plní spoločnosť Trenčianske minerálne vody, za ktorou stojí rodina Kaššovicovcov. Karol Kaššovic kedysi pôsobil v predstavenstve Slovintegry privatizéra Slovnaftu Slavomíra Hatinu.
„Slovintegra ovládla Trenčianske minerálne vody v roku 2003, keď ju za 400 miliónov korún získala od senického Slovenského hodvábu. Ten ju zasa kúpil od obce Trenčianske Mitice po tom, čo ju stratil Libor Jakšík, ktorý sa objavil aj na takzvaných mafiánskych zoznamoch,“ priblížil Index.
Brusnianka u Čechov
Nemenej známe sú aj minerálne vody Salvator a Baldovská, ktoré ovláda firma Minerálne vody z Prešova. Tie dosahovali v uplynulých piatich rokoch tržby nad 11 miliónov eur, pričom boli iba raz v strate.
Minerálnu vodu Brusnianka zas predáva spoločnosť Kúpele Brusno, ktorá sa ocitla v rukách českej firmy Lázně Darkov.