Polícii sa popri päťstovkách nepáčia ani bankovky v hodnote 200 eur. „V skutočnosti umožňujú a posilňujú tieňovú ekonomiku a pranie špinavých peňazí. Preto sme presvedčení, že ich obeh by sa mal skončiť,“ vyhlásil Markku Ranta-aho, ktorý v Národnom úrade pre vyšetrovanie (NBI) vedie oddelenie finančnej kriminality.

„Kriminálne aktivity sa takmer výhradne odohrávajú v hotovosti. Zločinci peniaze neprevádzajú z účtu na účet, ale platia v hotovosti. Veľké bankovky uľahčujú presun veľkého množstva peňazí v malom balení cez hranice, a to z Európy aj do Európy,“ povedal.

Ranta-aho vysvetlil obľubu hotovosti u zločincov tým, že pre políciu je ťažké vysledovať také platby, pretože po nich na rozdiel od elektronických prevodov nezostávajú takmer žiadne stopy. Podľa Ranta-aha Fíni bankovky vysokých hodnôt aj tak nepoužívajú a bežne platia kartami, preto pre bežný život postačujú stoeurové bankovky.

Fínska národná banka súhlasí s tým, že platenie bankovkami vysokých hodnôt je v eurozóne na ústupe. „Potreba a dopyt po bankovkách v hodnote 500 a 200 eur sú vo fínskom obehu malé a ich používanie na normálne platby je minimálne,“ uviedla banka. Zároveň však dodala, že ich stiahnutie nelegálne finančné machinácie nezastaví.

„Stiahnutie veľkých bankoviek to môže len skomplikovať, ale celkom určite ich nezastaví a ani veľmi neovplyvní. Jednoducho len prejdú na menšie bankovky,“ tvrdí finančný ústav. Navyše argumentuje tým, že objem platieb v hotovosti je v kriminálnej sfére skôr minimálny.

V hodnotení Transparency International z decembra 2013 o stave korupcie vo svete sa Fínsko umiestnilo na treťom najlepšom mieste za Dánskom a Novým Zélendom. Slovensku patrí 61. priečka.