Vážení čitatelia,

pred piatimi rokmi to bola partia nadšených hráčov počítačových hier na čele s mladým architektom. Dnes je Pixel Federation štúdio s vyše stopäťdesiatimi ľuďmi a takmer trojmiliónovým ročným ziskom. Svojimi hrami TrainStation či Emporea dokázali zaujať státisíce hráčov na webe a etablovať sa v hernom biznise. V rozhovore pre TREND šéf štúdia Šimon Šicko vysvetľuje, ako chcú dosiahnuť ďalšiu métu – zhodnotiť spoločnosť na úroveň sto miliónov eur. A tiež že Pixel nie je o peniazoch.

Kto platí, keď budova spadne a prečo sa Slovák musí cítiť ako spotrebiteľ druhej triedy
Výlet na nákup do Rakúska nenechá bežného Slováka chladným. Pestrejší výber, kvalitnejšie zloženie a to všetko často za lepšiu cenu ako doma na Slovensku. Je táto krajina pre nadnárodné koncerny druhotriedna? Alebo platí ich argument o odlišných receptúrach, ktoré sa prispôsobujú regionálnym chutiam? Prečo potravinoví výrobcovia menia zloženie pri rovnakých produktoch? Prečo je výber oblečenia na Slovensku skromnejší? Dočítate sa v téme týždňa Trh s príchuťou druhej triedy.

Pri aktuálnych problémoch veľkých stavieb so statikou napadne nájomcom i vlastníkom bytov rovnaká otázka: Kto platí, keď budova spadne? Pozreli sme sa na všetky súvislosti: že pri statickej chybe sa nedá spoliehať na poisťovňu, že súd môže určiť zodpovednosť statikovi, no jeho poistka nemusí veľkú stavbu pokryť. A aj že stavebné konanie schvaľuje stavbu len formálne, takže je vlastne do značnej miery zbytočné. Neposudzuje jej kvalitu. Na ňu si musí dať pozor predovšetkým klient sám.

Slovenská vinárska scéna má šancu rozrásť sa o nového hráča. Bývalého pluskára zlákalo víno. Štefana Šimáka, jedného z bývalých vydavateľov týždenníka Plus 7 dní, baví víno dlhé roky a teraz si ide splniť sen. Spolu so synom kúpil nedostatočne využívaný zámok v Pezinku a v spolupráci so známym vinárom Romanom Janouškom v ňom rozbieha Zámocké vinárstvo.

Ak chcete ľudí viesť, počúvajte ich, radí kouč svetových manažérov Marshall Goldsmith, ktorý začiatkom decembra vystúpi v Bratislave. Podľa jeho slov líder budúcnosti musí počítať s tým, že bude o práci vedieť menej ako jeho podriadení. Na generácii, ktorá vyrástla na internete a počítačových hrách oceňuje jej orientáciu vo svete informácií i zdieľanie. Negatívom je, že sa vraj popri tejto práci až príliš rozptyľujú neproduktívnymi aktivitami.

V tretej časti seriálu rozhovorov s biznismenmi Ako úspešne podnikať sa TREND venuje financovaniu firiem. Zarobené peniaze nechávajte vo firme, radí zakladateľ rodinnej firmy, zlievarní Medeco Cast z Považskej Bystrice Pavol Demáček. Je to veľmi zaujímavý rozhovor aj človek. Využíva napríklad netradičnú formu financovania firmy prostredníctvom dlhopisov, ktoré vlastnia rodinní príslušníci.

Tento týždeň máme opäť veľmi zaujímavú prílohu TREND Špeciál Logistika a transport.

Sme radi, že nás čítate a bude nám cťou, keď TREND odporučíte alebo predplatíte aj vašim kolegom alebo známym. Predplatitelia TRENDU sú v našich očiach členmi privilegovaného klubu, výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii úplný archív na webe a printové vydanie na stiahnutie už od stredy popoludnia - deň pred oficiálnym vydaním. Takisto majú TREND vždy so sebou v tablete alebo mobile prostredníctvom našich aplikácií pre iOS a Android.

Ďakujeme. Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].

Kto platí, keď budova spadne a prečo sa Slovák musí cítiť ako spotrebiteľ druhej triedy

S úctou

Oliver Brunovský

Kto platí, keď budova spadne a prečo sa Slovák musí cítiť ako spotrebiteľ druhej triedy
Zdroj: peterzentko

TREND 44/2015