Kto ovládne plyn

Diskusia o energetike na úrovni širokej verejnosti sa na Slovensku v posledných dvoch rokoch neviedla prakticky o ničom inom ako o obnoviteľných zdrojoch energií (OZE). Vytvorenie bankového produktu fotovoltická elektráreň v rokoch 2009 a 2010, ktorý obsahoval inštalácie veľkých elektrární tohto typu s rýchlou návratnosťou investície, poškodil imidž obnoviteľných zdrojov na dlhšie obdobie.

A hoci má parlament ešte v januári 2012 na programe v druhom čítaní dôležitejšiu legislatívu – nový zákon o energetike a nový zákon o regulácii, debata počas roka sa opäť zvrtne k skratkám OZE a KVET (kombinovaná výroba elektriny a tepla).

Výkup po novom

Ministerstvo hospodárstva SR už dlhšie avizuje potrebu prípravy nového zákona, ktorý by nastavil trvácnejšie pravidlá podpory. Také, ktoré si nebudú vyžadovať novelizáciu každý polrok. Otvorenie verejnej debaty a medzirezortného pripomienkového konania síce počká na novú vládu, no práve jar by mohla byť priestorom na konečne časovo primerane dlhú diskusiu o nastavení novej legislatívy.

Zmena systému výkupu zo súčasného, keď výkup dotovanej zelenej energie zastrešovali distribučné spoločnosti, na systém, keď ho bude od začiatku roka 2013 vykupovať organizátor krátkodobého trhu s elektrinou, je viac-menej istá a na trhu akceptovaná. Rovnako zavedenie aukcií na výkupnú cenu za zelenú elektrinu je niečo, proti čomu sa až také hlasné protesty v priebehu diskusií úradníkov a zástupcov investorov neozývali.

Zostáva však množstvo detailov, ktoré ovplyvnia rozvoj OZE/KVET na minimálne jedno volebné obdobie. K zásadným otázkam vo verejnej diskusii bude nastavenie podpory pre takzvané nepredikovateľné zdroje energií. Dá sa očakávať, že po nie príliš pozitívnom debute fotovoltiky dostane priestor veterná energia, ktorú stopli skôr, ako sa vôbec rozbehla.

Na druhej strane, aj fotovoltika potrebuje zo strany štátnych inštitúcií po rodičovských výchovných zauchách v posledných dvoch rokoch druhú šancu. Najmä v prípade jej využívania v rámci malých inštalácií pre lokálnu spotrebu.

Ďalšie regulačné obdobie

Firmy pôsobiace v regulovaných segmentoch, teda najmä distribučné spoločnosti, dodávatelia pre domácnosti, plynári, ale tiež teplári, pocítia budúci rok v praxi nové pravidlá regulácie. Bude to skúška ohňom, ktorá ukáže, do akej miery je regulačné obdobie začínajúce sa v roku 2012 a končiace sa v roku 2016 z pohľadu pokrytia nákladov dobre nastavené.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) odstránil viaceré nedostatky, ktoré trápili investorov v končiacom sa regulačnom období. Či ide o korekciu uplatňovania takzvaného faktora efektivity, ktorý sa aplikoval napríklad aj na odpisy majetku, alebo o možnosť úpravy regulačného príkonu v teplárenstve. Niekde v pozadí sa stále vedie diskusia o tom, či napríklad aplikovaná miera výnosnosti regulačnej bázy aktív pred zdanením bude alebo nebude dostatočne motivujúca pre investície na Slovensku.

Kto ovládne plyn

Kellnerovská neznáma

A energetická udalosť roku 2012? Bezpochyby avizovaný predaj 49-percentného podielu nemeckého E.ON Ruhrgas a Gaz de France v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP). Hoci hodnota aktív tejto spoločnosti čiastočne utrpela pretrvávajúcou krízou, ako aj spustením konkurenčného tranzitného plynovodu do západnej Európy Nord Stream, bude to bezpochyby transakcia, ktorej objem sa v prípade dokončenia dotiahne na úroveň veľkých štátnych privatizácií.

Bude tiež zaujímavé sledovať, aké strategické plány bude mať s SPP, čo je kľúčové aj pre ďalšiu liberalizáciu trhu s plynom cez infraštruktúrne cezhraničné projekty, nový vlastník. Najväčší záujem o plynárne prejavil Energetický a priemyselný holding, v ktorom rozdáva karty najbohatší Čech Petr Kellner.

Autor pracuje v Inštitúte pre energetickú bezpečnosť.

Článok vyšiel v ročenke Slovensko a svet 2012, ktorá bola súčasťou TRENDU č. 48.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.

Ilustračné foto - SITA / AP