Nie je prekvapením, že rebríček štátov s najhoršou ekonomikou na svete vedie Venezuela. V tejto krajine ekonomika v postate kolabuje, hyperinflácia v státisícoch percent ožobračuje ľudí, ktorí utekajú v miliónoch do zahraničia. Tamojší politici sa zatiaľ hádajú, kto bude prezidentom a kto za to môže.

Zaujímavejšie sú ďalšie krajiny v rebríčku Bloomberg Misery Index, ktorý kombinuje infláciu s mierou nezamestnanosti. Na treťom mieste je napríklad Južná Afrika, ktorá patrí do skupiny štátov BRICS, ktorých ekonomiky by sa mali rýchlo rozvíjať a silnieť. Realita v tejto krajine je taká, že inflácia nie je síce veľmi vysoká (4,78 percenta v roku 2018), ale nezamestnanosť dosahuje podľa portálu statista.com viac ako 27 percent. Výsledkom je, že rast tamojšej ekonomiky bol v minulom roku len necelé jedno percento, čo je biedny výsledok pre najväčiu africku ekonomiku.

Argentína a Turecko

Medzi štáty, kde sa ekonomike darí mizerne, patrí aj Argentína. Tá síce nemá vysokú nezamestnanosť (8,5 percenta), ale zato inflácia bola v minulom roku takmer 50 percent. Nedávno krajina dokonca zaviedla kontrolu cien v obchodoch.

Navyše tejto juhoamerickej krajine opäť stúpa štátny dlh a jej ekonomika sa prepadla na konci minulého roka do recesie, keď HDP klesol v štvrtom kvartáli o 6,2 percenta, čo bol najhorší výsledok od finančnej krízy v roku 2009. Argentíne sa nedarí aj napriek tomu, že dostáva štedrú pomoc od Medzinárodného menového fondu, ktorý podporuje proreformného prezidenta Mauricia Macriho.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa