Vážení čitatelia,
z obálky najnovšieho TRENDU sa na Vás usmievajú noví žraloci a vnútri čísla zistíte ich mená: Across, G4, Luka & Bramer Group, Wood & Company, Opera, Advance Investments, Proxenta...Popri veľkých hráčoch ako Penta či J&T totiž vyrástli na Slovensku aj malé private equity. Vlastnia množstvo nehnuteľností, pustili sa do štátom regulovanej energetiky, odpadového biznisu, ale aj do privátnych letov pre podnikateľov. Šepká sa, že niektorí z nich dostali peniaze od politikov. Malých žralokov, ktorí chcú veľké ryby, mapuje v téme čísla Dominik Orfánus.
Rozhovor TRENDU tentoraz poskytol Miroslav Trnka. Už nie ako zakladateľ Esetu, ale človek, ktorý spolu s ďalším úspešným podnikateľom Michalom Bláhom založil nadáciu Zastavme korupciu. „Je obludné, že sa dnes korupcia považuje za spôsob, ako v štáte niečo zorganizovať, aby to fungovalo,“ komentuje M. Trnka. Spravodlivo sa rozhorčuje aj nad tým, že štátne zákazky dostávajú firmy, ktorých vlastníci sú neznámi. Nadácia preto mieni popri šírení osvety najmä chrániť tých ľudí, ktorí sa odvážia ohlásiť korupciu. Trnkovci roztiahli ochranné krídla.
Ak by likvidátor českých harvardských fondov Zdeněk Častorál pôsobil na Slovensku, asi by bol silným kandidátom na titul Biela vrana. Už 14 rokov sa usiluje dohľadať peniaze z vytunelovaného holdingu Viktora Koženého. Viacero stôp smeruje aj na Slovensko, v tejto súvislosti sa skloňuje meno Juraja Širokého, lenže vyšetrovanie je tu už zastavené. Z. Častorál sa teraz obrátil na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Určite si prečítajte Nekonečný príbeh harvardov a Neprestanem. Odkazuje likvidátor, ktorý ide po Širokom.
Skutočnosť, že dvadsať mesiacov pred parlamentnými voľbami premiér Robert Fico vymenil z pätnástich členov kabinetu iba dvoch – ministra hospodárstva a školstva – je podľa Mariána Leška príznakom, že zásadnejšie zmeny vo vládnutí už nemožno očakávať. V článku Kabinet bez nového impulzu tvrdí, že zachovanie statusu quo je zrejmé aj z toho, kto odídených ministrov nahradil.
Bratislavský paroplynový cyklus predala finančná skupina Penta len v apríli (písali sme o tom v TRENDE 18/2014) a už teraz sa zdá, že akcionári sa môžu opäť meniť. Naznačujú to informácie z rozhodnutia Protimonopolného úradu, ktorý odobril prevzatie prevádzkovateľa paroplynu levickou skupinou Istroenergo. Ak vás zaujíma, ku komu smerujú indície, dočítate sa to v článku Paroplyn Penty sa predá na dvakrát.
A Penta ešte raz: „Efektívnosť v zdravotníctve nie je nepriateľom pacienta,“ tvrdí v rozhovore Svet zdravia rozbehol odvážny start-up Martin Hrežo. Je finančným riaditeľom Sveta zdravia, siete nemocníc patriacej Pente a tvrdí, že ich transformácia je pioniersky projekt, a to nielen pre túto investičnú skupinu. Nemocnice sa už po dvoch rokoch prehupli do zisku. A M. Hrežo sa stal Finančným manažérom roka 2013.
Rubrika Knihožrút prináša článok Ako sa nestať digitálnym dementom. Neurovedec Manfred Spitzer vo svojom bestselleri tvrdí, že používanie rýchlych digitálnych médií nás mentálne otupuje. Jeho vedecký prístup je presvedčivý, no napriek tomu si žiada doplnenie, že veľkosť mediálneho strašiaka závisí od toho, ako sa ho naučíme ovládať.
Na dovolenke sú cestovné poistenie aj platobné karty len vedľajším detailom. Pri oboch je však dobré pamätať na drobnosti, ktoré môžu pomôcť. Napríklad, že pri ceste do USA treba dávať pozor na limity poistenia, keďže náklady na ošetrenie dosahujú aj tisíce dolárov. Alebo na fakt, že ak klient zaplatí za dovolenku kartou a zájazd sa neuskutoční, kartová spoločnosť mu peniaze vráti a nemusí sa naťahovať s cestovkou. Prečítajte si množstvo užitočných rád Ako neprísť o peniaze na karte a Ste naozaj poistení na cestu?
Sme radi, že nás čítate a bude nám cťou, keď TREND odporučíte alebo predplatíte aj vašim kolegom alebo známym. Predplatitelia TRENDU sú v našich očiach členmi privilegovaného klubu, výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii úplný archív na webe a printové vydanie na stiahnutie už od stredy popoludnia - deň pred oficiálnym vydaním. Takisto majú TREND vždy so sebou v tablete alebo mobile prostredníctvom našich aplikácií pre iOS a Android.
Ďakujeme. Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].
S úctou
Oliver Brunovský
TREND 28 / 2014