Predseda holandskej vlády Jan Peter Balkenende dnes oznámil, že nebude kandidovať na post „prezidenta“ Európskej únie. Táto funkcia s oficiálnym názvom predseda Európskej rady bude vytvorená, ak vstúpi do platnosti Lisabonská zmluva.
J. P. Balkenende bol považovaný za jedného z možných kandidátov. „Vždy som hovoril, že nie som kandidát. Budem sa ďalej zaoberať tým, čo je dôležité pre Holandsko,“ povedal dnes novinárom.
Záujem o túto funkciu zatiaľ verejne prejavil len predseda luxemburskej vlády Jean-Claude Juncker. Britská vláda tento týždeň oficiálne vyhlásila, že bude podporovať potenciálnu kandidatúru svojho bývalého predsedu Tonyho Blaira. Ten sa však o svojom záujme o túto funkciu zatiaľ nevyslovil. Lotyšsko dnes oficiálne oznámilo, že do funkcie „europrezidenta“ navrhne svoju bývalú prezidentku Vairu Vikeovú-Freibergovú.
Funkčné obdobie „prezidenta“ je dva a pol roka s možnosťou opätovného zvolenia na jedno funkčné obdobie. Volí ho kvalifikovanou väčšinou Európska rada, ktorú tvoria hlavy štátov a predsedovia vlád členských štátov EÚ a predseda Európskej komisie.
Lisabonská zmluva vymedzuje „prezidentské“ právomoci len veľmi všeobecne. Najvýznamnejšou je zastupovanie EÚ navonok v otázkach spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky.
K tomu, aby Lisabonská zmluva nadobudla platnosť, chýba už len podpis českého prezidenta Václava Klausa na ratifikačnej listine.
Predseda Európskej rady:
a) predsedá Európskej rade a podnecuje jej prácu;
b) zabezpečuje prípravu a plynulosť práce Európskej rady v spolupráci s predsedom Komisie a na základe práce Rady pre všeobecné záležitosti;
c) usiluje sa uľahčiť dosiahnutie súdržnosti a konsenzu v rámci Európskej rady;
d) po každom zasadnutí Európskej rady predkladá správu Európskemu parlamentu.
Predseda Európskej rady na svojej úrovni a z titulu svojej funkcie zabezpečuje zastupovanie Únie navonok v záležitostiach týkajúcich sa spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky bez toho, aby boli dotknuté právomoci vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Predseda Európskej rady nesmie vykonávať vnútroštátnu funkciu.
(Lisabonská zmluva)
Foto - Flickr.com