Vojna na Ukrajine spôsobila rast hodnoty kryptomien, no virtuálne meny nedokážu neutralizovať sankcie namierené voči ruskej ekonomike. Po uvalení sankcií na Ukrajinu sa cena najdôležitejších virtuálnych mien výrazne zvýšila, keďže kryptomeny stoja mimo aktuálnych turbulencií na finančných trhoch.

Americká senátorka Elizabeth Warrenová a aj ukrajinský podpredseda vlády Michailo Fedorov v uplynulých dňoch varovali, že účinnosť sankcií by sa mohla znižovať pomocou kryptomien. „Žiadam všetky veľké kryptoburzy, aby zablokovali adresy ruských užívateľov,“ poznamenal M. Fedorov.

Kryptoburzy Binance a Kraken už na jeho výzvu reagovali s tým, že všetky ruské adresy nezablokujú. Burza Binance vo svojej reakcii informovala, že zablokuje účty tých Rusov, ktorí sa ocitnú na sankčnom zozname, no nie všetky účty.

Je pomerne sporné do akej miery je možné obchádzať sankcie pomocou virtuálnych mien. Ruskí oligarchovia by mohli svoj majetok relatívne rýchlo „schovať“ do virtuálnych mien, no pre ruské firmy je tento nástroj vo väčšom meradle v podstate nepoužiteľný. Veľké nadnárodné spoločnosti generujú príjmy v hodnote miliárd dolárov a tieto prostriedky nie je jednoduché efektívne premiestniť.

Vitalik Buterin, zakladateľ technológie ethereum, poznamenal, že Rusko je v adopcii virtuálnych mien v súčasnosti až osemnáste na svete. V praxi to znamená, že ruský ekosystém dnes v podstate nie je pripravený na to, aby sa prepol do virtuálnych mien.

„Jednoducho globálne nie je dostatok globálnej kryptolikvidity, aby bolo možné pokryť potreby Ruska,“ poznamenal Asheesh Birla, viceprezident v rámci projektu Ripple.

Za uplynulý týždeň sa hodnota bitcoinu zvýšila o necelých pätnásť percent a dostala sa nad hranicu 45-tisíc dolárov za kus. Ethereum si za uplynulý týždeň pripísalo 10,5 percenta a v čase uzávierky článku atakovala druhá najvýznamnejšia virtuálna mena hodnotu tritisíc dolárov za jednotku.

Ďalšie dôležité správy

bitcoin
Neprehliadnite

Kryptomeny ako ochranca proti inflácii zatiaľ nefungujú