Lobisti v oblasti kryptomien môžu v rámci svojho boja s regulačnými orgánmi v Spojených štátoch použiť nový silný argument – otvorenú náruč Európy, píše Politico.

Lídri krypto priemyslu čoraz viac využívajú pozíciu Európy na to, aby si od amerických orgánov vydobyli jasnejšie predpisy. Úrady sa totiž snažia do krypto sveta preniesť niekoľko desiatok rokov staré pravidlá.

Kongres má ďaleko od toho, aby sa mu podarilo prísť s federálnymi normami pre digitálne meny, a tak sa toto vákuum snažia vyplniť regulačné orgány zriadené administratívou amerického prezidenta Joea Bidena.

V EÚ je situácia opačná. Blok sa snaží aktivovať nové zákony navrhnuté na mieru spoločnostiam zaoberajúcim sa digitálnymi aktívami. Mnoho európskych diplomatov tak prezentuje blok ako miesto, kde je krypto biznis vítaný.

„Budeme mať ten najlepší rámec na svete, v rámci ktorého sa spoločnosti budú môcť rozvíjať,“ tvrdí nemecký europoslanec Stefan Berger z tábora ľudovcov. Práve on bol spravodajcom pre súbor pravidiel EÚ v oblasti kryptomien, ktorý vstúpi do platnosti v druhej polovici roka 2024. „Budeme mať všetko, čo pre funkčný trh potrebujete,“ dodal.

S podobným argumentom zatiaľ nemôže vyrukovať žiadny z amerických politikov, keďže sa ešte stále nevedia rozhodnúť, či majú rozmach krypto biznisu podporiť alebo nie. Regulačné orgány tak vec zatiaľ zobrali do vlastných rúk.

Kolaps kryptomenovej burzy FTX veci iba viac skomplikoval. Prispel navyše k odhaleniu zlých postupov riadenia v rámci krypto priemyslu a pádu zakladateľa FTX Sama Bankman-Frieda.

Krypto preteky

Lobisti a krypto nadšenci z radov politikov chcú na Kongres vyvinúť ďalší tlak, a tak ho varujú, že Spojené štáty pre absenciu jasnejšieho súboru pravidiel zaostávajú za zvyškom sveta. V stávke je tak reputácia krajiny, ktorá sa stavia do pozície svetového finančného centra a podporovateľa inovácií. Krypto priemysel v posledných mesiacoch síce prišiel o svoj politický vplyv, no pokroky EÚ v tejto oblasti môžu lobistov motivovať k tomu, aby sa im v Kongrese podarilo pretlačiť svoje ciele.

„EÚ nás predbehla. Švajčiarsko nás predbehlo. Austrália nás predbehla. Anglicko nás predbehlo. Nehovoríme teda iba o krajinách druhého či tretieho sveta,“ varuje senátorka Cynthia Lummisová z tábora republikánov, ktorá navrhla rozsiahly zákon o regulácii krypto biznisu.

Susan Friedmanová z firmy Ripple, ktorá disponuje vlastnou kryptomenou XRP, s Lummisovou súhlasí. „Európa jasne predbehla Spojené štáty, pretože sa jej podarilo zriadiť holistický regulačný rámec pre priemysel zaoberajúci sa kryptomenami,“ tvrdí Friedmanová s tým, že práve Európa sa v budúcnosti stane krypto centrom.

Kontrast s EÚ je jasný, pretože americká regulácia krypto priemyslu spočíva v zmesi štátnych pravidiel a licencií, ktoré sa uplatňujú zároveň s federálnymi finančnými ochrannými postupmi navrhnutými pre tradičné banky, obchodovanie s akciami či komoditné burzy.

Podľa Kristin Smithovej, generálnej riaditeľky neziskovej organizácie Blockchain Association, sa zdá, že sa regulačné orgány pokúšajú prísť s čímkoľvek, čo je v ich právomoci – či potenciálne ich aj prekročiť. Táto krátkozraká stratégia je „zlá pre konkurencieschopnosť Spojených štátov,“ vysvetlila Smithová.

Raj pre lobistov

Napätie medzi Európskou komisiou, Radou a Európskym parlamentom je dôvod, prečo sú únijné pravidlá zložité. Je to však presne ten typ prostredia, v ktorom sa lobistom najviac darí, vysvetľuje analytik Mark Hays z neziskovej organizácie Američania za finančnú reformu.

V rámci Spojených štátov však tlak predstaviteľov krypto priemyslu nepadá na úrodnú pôdu, pretože skeptikov v Kongrese pokrok Európy až tak neznepokojuje. Niektorí z najväčších krypto hráčov na trhu si takisto nemyslia, že by sa už EÚ podarilo stať priaznivým miestom pre podnikanie.

Ďalšie dôležité správy

WA 17 archív New York - Na videosnímke bývalý výkonný riaditeľ skolapsovanej kryptomenovej burzy FTX Samuel Bankman-Fried odpovedá na otázky počas rozhovoru pre americkú televíziu ABC News. Na žiadosť Spojených štátov zadržali v pondelok 12. decembra 2022 na Bahamách podnikateľa v oblasti kryptomien Samuela Bankmana-Frieda v súvislosti s kolapsom jeho kryptomenovej burzy FTX. Kryptoburza FTX bola založená v roku 2019 a začiatkom novembra požiadala v USA o ochranu pred veriteľmi. Burza totiž nezv
Neprehliadnite

Zakladateľ kryptoburzy FTX mal poskytnúť vyše 300 nezákonných politických darov