Index MICEX na začiatku pondelkového obchodovania pridával 2,4 percenta na zhruba 1 266 bodov. Dolárový index RTS rástol o 2,5 percenta na zhruba 1088 bodov.
Podľa krymskej volebnej komisie sa pre pripojenie polostrova k Rusku vyslovilo vyše 96 percent hlasujúcich a na referende sa malo zúčastniť viac ako 80 percent ľudí. Západ ho však považuje za nezákonné.
Ruský prezident Vladimir Putin na začiatku tohto mesiaca vyhlásil, že Moskva má právo nasadiť vojenskú silu na Ukrajine, aby chránila tamojšie ruskojazyčné obyvateľstvo. Po nedeľňajšom referende uviedol, že hlasovanie bolo v súlade s medzinárodným právom.
To, že bolo aj v súlade s Chartou OSN potvrdil aj počas telefonického rozhovoru s prezidentom USA Barackom Obamom.
Napätie ohľadom Ukrajiny, Ruska a možných sankcií doliehalo v uplynulom čase na ruské trhy. Index MICEX za minulý týždeň stratil 7,6 percenta a dolárový index RTS cez osem percent.
Ekonomika vraj vykazuje jasné známky krízy
Ruská ekonomika vykazuje jasné známky toho, že sa nachádza v kríze. Uviedol to podľa agentúry Reuters námestník ruského ministra hospodárskeho rozvoja Sergej Beljakov. Analytici upozorňujú, že ruskú ekonomiku poškodia negatívne dôsledky sporov so západnými krajinami ohľadom Ukrajiny.
Ruský minister hospodárskeho rozvoja Alexej Uljukajev však cez víkend tvrdil, že sankcie, ktoré západné krajiny plánujú voči Rusku po nedeľňajšom referende o odtrhnutí Krymu od Ukrajiny, zrejme nebudú mať na ruskú ekonomiku veľké dopady.
B. Obama cez víkend uviedol, že Spojené štáty a ich európski spojenci sú pripravení Rusko zaťažiť "dodatočnými nákladmi" za narušenie ukrajinskej suverenity. V EÚ budú v pondelok o sankciách voči Rusku rokovať ministri zahraničia členských krajín.
Tempo rastu ruskej ekonomiky vlani prudko spomalilo na 1,3 percenta z 3,4 percenta v predchádzajúcom roku. Ruská centrálna banka podľa svojej poslednej prognózy predpokladá, že tento rok tempo rastu mierne zrýchli na 1,5 až 1,8 percenta.