Súčasne nariadil úradom postarať sa o to, aby ubytovanie ruských turistov na Kryme „nezaostávalo cenou a kvalitou za rekreáciou v Egypte a v Turecku“.

„Nie je vôbec jasné, ako krymská Jalta, kde sa v januári priemerná teplota pohybuje len štyri stupne nad nulou, dokáže súperiť s egyptským letoviskom Šarm aš-Šajch (s priemernou januárovou teplotou 20 stupňov Celzia),“ poznamenal server Newsru.com.

Po pripojení Krymu k Rusku počet turistov počas sezóny, ktorá na polostrove trvá len cez letné mesiace, výrazne klesol. Podľa ruských médií Krym sa zanedbanou a schátranú infraštruktúrou výrazne zaostáva za ponukou iného čiernomorského letoviska Soči, kde sa mohutne investovalo kvôli vlaňajšej zimnej olympiáde.

Teraz však ruské úrady na pokyn prezidenta Vladimira Putina zakázali lietať do Egypta, než sa objasní tragédia pádu ruského lietadla s 224 obeťami.

Okrem návratu asi 80-tisíc ruských turistov od Červeného mora je nutné tiež vyriešiť problém s približne 140-tisíc už zakúpenými zájazdami do Egypta. Asi štvrtina týchto klientov je podľa vládneho protikrízového štábu ochotná zmeniť destináciu.

„Až doteraz nie je známe o nikom, kto by namiesto zrušenej dovolenky v Egypte chcel odpočívať na Kryme,“ poznamenal server Newsru.com. Naprostej väčšine klientov ponúkajú cestovné kancelárie namiesto Egypta dovolenku v Turecku, prípadne na Cypre.

Avšak krymský minister kúpeľníctva a turistiky Sergej Strelbickij ohlásil S. Aksjonovovi, že miestne podniky sú schopné postarať sa o turistov, ktorí dajú prednosť Krymu.

„Južné pobrežie Krymu sa vďaka suchej subtropickej klíme optimálne hodí pre jesenný odpočinok, celkové ozdravenie aj prevenciu a liečbu mnohých ochorení,“ vyhlásil s tým, že na polostrove je 262 hotelov a sanatórií, ako aj 37 krytých bazénov. A v niektorých hoteloch vraj už dokonca funguje obsluha typu „all inclusive“.