Kto je na internete dlhšie ako pár dní, zažil určite za posledné týždne menší príval e-mailových správ od väčšiny služieb, kde je zaregistrovaný. Dôvodom je chyba v programe, ktorý riadi bezpečnú komunikáciu. Všetky návody, ktoré radia v bezpečnom surfovaní, hovoria ako si používatelia majú všímať zelený zámok v adresovom riadku, táto chyba – nazvaná Heartbleed – znamená, že zámoček nič nezaručil. Podstatu chyby najzrozumiteľnejšie vysvetlil komiks XKCD. Tento článok z The Hacker News podrobne popisuje podstatu chyby, všetko detailne vysvetľuje – a zahŕňa aj práve spomínaný komiks. A čo robiť radí aj Forbes, ktorý zároveň pridáva aj veľmi dôležité upozornenie na to, ktoré tvrdenia médií o chybe Heartbleed treba ignorovať.

Zhodou okolností len pár týždňov pred objavením chyby Heartbleed ponúkol The Guardian reportáž ako zo sprisahaneckej teórie: stretnutie mužov, ktorý majú kľúče k srdcu internetu. Správcovia organizácie ICANN, ktorá sa stará o všetky internetové adresy, pravidelne čistia zoznam od „zlých“ adries, ktoré môžu užívateľom spôsobiť problémy. A samozrejme, nechýbajú ceremónie ako z amerického filmu, keď sa spúšťajú nebezpečné zbrane. Chýba už len veľký červený gombík, ktorým by sa vypol internet.

O problémoch Číny so smogom a znečistením sa hovorí aj píše veľa. Je najväčším producentom skleníkových plynov, okrem iného. Najnovší prieskum kvality pôdy však ukázal, že čínska špina je ešte špinavšia ako ostatné. Dve percentá poľnohospodárskej pôdy sú znečistené natoľko, že sa na nich nedá pestovať vôbec nič. Zdá sa to málo, no ide o 30-tisíc kilometrov štvorcových, čo je toľko ako západné a stredné Slovensko dokopy. Najčastejšími zdrojmi znečistenia sú ťažké kovy: nikel, kadmium či arzén, všetko prudké jedy. Nečudo, že Číňania skupujú poľnohospodársku pôdu v Afrike.

New Yorker má zvláštny cit na písanie siahodlhých článkov o zdanlivo nepodstatných veciach. Pred pár rokmi sa do hĺbky venovali výťahom – kto má chuť prečítať si, ako profíci nastavujú výťahy pre ultraluxusné arabské hotely, má šancu. V poslednom čísle zas dali veľký priestor luxusným sedadlám v lietadlách. A ide o fascinujúce čítanie: napríklad o tom, že jediné sedadlo v biznis triede stojí zhruba pol milióna dolárov. A že každý palec zabudovanej obrazovky, na ktorej pasažier sleduje film, stojí zhruba tisíc dolárov. Sedadlá dokonca dostávajú aj ocenenia. Tie najoceňovanejšie navrhuje James Park Associates, ktorý začal s luxusom pri renovovaní Orient Expresu.

Kniha týždňa

Kniha na tento týždeň je ekonomická a historická zároveň, venuje sa zadlžovaniu krajín. Teda jednej konkrétnej, Španielska. Titul Lending to the Borrower from Hell hovorí za všetko. Ako sa veritelia správali ku absolutistickému kráľovi Filipovi II., ktorý stihol počas svojej vlády štyrikrát zbankrotovať? A to všetko v čase, keď mu do krajiny tieklo zlato a striebro z Nového sveta. Autori sa vrhli na archívne záznamy, ktoré ukazujú nielen dohody o úveroch, ale aj zmýšľanie samotných veriteľov. A nie je až tak vzdialené od úvah ľudí, ktorí pred krízou požičiavali Grécku.

Krvácajúce srdce webu, kreslá za pol milióna dolárov a strážcovia kľúčov k internetu