Zhruba pred desiatimi rokmi sa médiami začali šíriť správy o desivej droge, ktorá sa objavila v Rusku a krajinách východnej Európy. Krokodíl je lacnou náhradou heroínu, ktorú díleri podomácky vyrábali v kuchyniach svojich domov. Užívateľom sa z nej začali na telách vytvárať hnilobné rany či šupinky na koži.
Do Spojených štátov teraz dorazila droga s podobne škodlivými účinkami. Ide o zmes fentanylu známej ako tranq, píše The Economist.
Účinky novej drogy
Droga tranq je zmesou syntetického opioidu fentanylu a xylazínu, ktorý je silným sedatívom používaným na uspávanie koní, jeleňov a iných veľkých zvierat. Jej výskyt po prvý raz zaznamenali protidrogové úrady v Portoriku pred takmer dvadsiatimi rokmi. Odvtedy sa rozšírila najmä do oblastí na severovýchode Spojených štátov, no americký Úrad pre kontrolu drog už zaznamenal jej prítomnosť na celom území krajiny.
Podľa úradu ju pravdepodobne vyrábajú miestni predajcovia. Xylazín sa na čínskych webových stránkach predáva za šesť dolárov za kilogram. Výrobcovia ilegálnych drog ho môžu s cieľom zväčšiť objem primiešavať do drahšieho fentanylu – ktorý dodávajú mexické kartely – a zvýšiť tak zisky z predaja. Užívatelia totiž len zriedka rozoznajú tranq od čistého fentanylu.
Hoci majú tranq a krokodíl odlišné chemické zloženie, ich účinky sú podobné. Užívanie tranqu spôsobuje tvorbu hlbokých, nekrotických rán, ktoré môžu v niektorých prípadoch viesť k amputácii zasiahnutých končatín. Pri veľkých dávkach môže spôsobiť stratu vedomia. Počet úmrtí spojených s touto drogou od roku 2019 do júna 2022 v Spojených štátoch vzrástol z troch na 11 percent.
Pri predávkovaní fentanylom zvyčajne pomôže podanie lieku Naloxónu, ktorý pôsobí na receptory opioidov v mozgu, čim dochádza k zvráteniu účinkov fentanylových drog najmä útlmu dýchania. V prípade neopioidových látok ako xlyazín je však neúčinný a iná alternatíva na použitie u ľudí neexistuje. To znamená, že človek môže po predávkovaní sa tranqom okrem naloxónu potrebovať aj podporu dýchania či prídavný kyslík.
Boj amerických úradov
Americký Úrad pre potraviny a lieky vo februári oznámil, že začne dovoz xylazínu kontrolovať a zadržiavať podozrivé zásielky. V súčasnosti ho možno kúpiť legálne, ale iba na veterinárne účely.
Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena chce do roku 2025 znížiť počet úmrtí na tranq o 15 percent v aspoň troch zo štyroch sčítacích obvodoch. Dosiahnuť to chce štandardizovaním a zvýšením testovania na xylazín, narušením nelegálneho obchodu, objavením protilátok na xylazín a možno aj novými nariadeniami.