Pokračujúca dlhová kríza eurozóny výrazne brzdí ekonomiky krajín východnej Európy a strednej Ázie. Rast v tomto regióne sa tento rok spomalí na 3,4 percenta z vlaňajších 5,1 percenta. Odhadla to v piatkovej správe o vývoji regiónu Svetová banka.

Oblasť, ktorú banka v správe skúma, zahŕňa 30 krajín a rozprestiera sa od Českej republiky, Slovenska a Poľska cez Balkán, Ukrajinu a Rusko po postsovietske krajiny Strednej Ázie.

Región ťažil v minulom desaťročí zo silného rastu západnej Európy, teraz ho ale vývoj v krajinách eura silne podkopáva. „Región zažije útlm oživenia, evidentne preto, že jeho značná časť je veľmi zraniteľná negatívnymi vyhliadkami rastu v eurozóne,“ uviedol k správe viceprezident Svetovej banky pre Európu a Strednú Áziu Philippe Le Houerou.

Najvýraznejšie spomalenie zaznamená podľa banky Turecko, kde rast hrubého domáceho produktu spadne na 2,9 percenta z vlaňajších ôsmich percent. Rast Ukrajiny sa zvoľní na 2,5 percenta z 5,2 procenta.

Svetová banka podľa agentúry Reuters upozornila na to, že bankám v regióne hrozí úverová tieseň. Je to dôsledok napojenia tamojších bánk na bankové domy v západnej Európe, ktoré sú dusené dopadmi dlhovej krízy a nutnosťou zvyšovať kapitálovú primeranosť.

Najväčším rizikom pre banky v regióne je podľa Svetovej banky ich napojenie na gréckych a talianskych partnerov, čo veští problémy najmä pre banky na Balkáne. Grécke a talianske banky vlastnia približne 60 percent bankových aktív v Bulharsku. Talianske banky majú v Chorvátsku takmer polovicu aktív, konštatuje správa.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP