Hospodárska kríza pomohla firmám bojovať s fluktuáciou pracovníkov. Tí vlani zotrvávali v jednom zamestnaní necelé štyri roky. Je to takmer o celý jeden rok dlhšie, než tomu bolo v roku 2008, keď ekonomiku začala sužovať kríza. Vyplýva to zo štatistík pracovného portálu Profesia.sk.
Priemerný počet odpracovaných rokov na jednom mieste sa vlani predĺžil na 3,9 roka. Päť rokov dozadu ľudia menili prácu o desať mesiacov skôr, keď na tej istej pozícii vydržali 3,1 roka. Čísla nasvedčujú tomu, že ľudia sú v kríze opatrnejší a viac sa snažia udržať si robotu, než by sa obzerali po novom mieste.
Človek na Slovensku za svoj pracovný život podľa portálu vystrieda priemerne tri alebo štyri pozície. V priemere 2,7 zamestnaní majú za sebou ľudia do 34 rokov. Po tridsaťpäťke už fluktuácia výrazne klesá. Platí, že čím vyššie vzdelanie človek dosiahne, tým viac pozícii počas kariéry zvykne vymeniť.
Sú pozície, na ktorých ľudia zostávajú oveľa dlhšie v porovnaní s priemerom. Pracovnými „dinosaurami“ sú rušňovodiči, ktorí si vlani hľadali nový džob po viac ako 15 odpracovaných rokoch. Vyše desať rokov si zvyknú držať prácu colníci, výpravcovia a policajti. Za nimi nasledujú chemickí laboranti, revízni technici a vedúce školskej jedálne.
Na opačnom konci rebríčka s najkratšou odpracovanou dobou možno nájsť pozície personálny konzultant a event manager, kde ľudia v priemere trávia menej ako dva roky. Krátko po nich dvíhajú kotvy editori, finanční agenti, asistenti učiteľa či pomocní kuchári. Podobnú trvácnosť majú tiež anketári, telemarketingoví pracovníci, barmani a pracovníci au-pair.
Vo všeobecnosti častejšie striedajú prácu ženy než muži, hoci rozdiely v priemernom odpracovanom čase na jednej pozícii sú minimálne (3,85 roka ženy vs. 3,95 roka muži). Profesia.sk identifikovala jedno povolanie, ku ktorému bol postoj pohlaví výrazne odlišný. Kým muži pracujú ako knihári v priemere 8,9 roka, ženy balia kufre po 4,1 roka.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP