Hospodárska kríza, ktorá už štyri roky sužuje svet, zanechala šrámy na celej spoločnosti a prehĺbila nerovnosť v príjmoch medzi chudobnými a bohatými. Priznáva to finančná elita, ktorá sa stretla na tohtoročnom ročníku ekonomického fóra v švajčiarskom letovisku Davos. Rokovať sa tam bude hlavne o ťažkostiach globálnej ekonomiky s dôrazom na dlhovú krízu v eurozóne.

Vyhliadky globálnej ekonomiky sú aj na tento rok v najlepšom prípade pochmúrne, a to práve pre situáciu, v akej sa nachádza Európa. Schôdzkou v Davose sa tak podľa agentúry AP nesie pachuť dojmu, že sa na pranieri ocitá samotná podstata kapitalizmu.

Fórum, ktoré potrvá štyri dni, ako obvykle sprevádzajú mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Popri pozvaných delegátoch sú totiž v blízkosti rokovacích sál aj odporcovia globalizácie. Tento rok si tam postavili eskimácke iglu.

Medzi účastníkmi davoského fóra ale v zásade pretrváva zhoda na tom, že je treba urobiť viac, aby bolo možné presvedčiť kritikov, že západný kapitalizmus má budúcnosť, a že sa poučil z mnohých vážnych pochybení, ktorými dosiaľ prešiel.

„V dôsledku tejto recesie, ktorá trvá dlhšie, než všetci predpovedali a zrejme ešte niekoľko rokov potrvá, sa dočkáme mnohých ekonomických disproporcií. Cez tieto problémy sa ale musíme prepracovať. Ak to neurobíme, tak za tri až štyri roky sa skončí tá forma kapitalizmu, ktoré sme zažili, a o ktorej sme si mysleli, že funguje najlepšie,“ upozornil šéf investičnej spoločnosti Carlyle Group David Rubenstein.

Aj keď názor D. Rubensteina môže znieť trochu nadnesene, medzi účastníkmi ekonomického fóra v Davose nachádza pochopenie. Je totiž možné, že by sa potom začala presadzovať iná forma kapitalizmu, napríklad tá, ktorú uplatňuje Čína. Tá sa hlási ku komunistickej ideológii, jej ekonomika už ale dlho funguje s prvkami kapitalizmu.

Kríza prehĺbila nerovnosť, priznávajú finančníci

Foto - SITA / AP