Neistá situácia na trhoch s nehnuteľnosťami naprieč väčšinou krajín sveta predstavuje pre svetovú ekonomiku ďalšie riziko, keďže vyššie úrokové sadzby narúšajú financie domácností a môžu zhoršiť klesanie cien, píše agentúra Bloomberg.
Kríza bývania v Spojených štátoch trvá už piaty mesiac. Naďalej klesá predaj domov v Číne či ceny v Austrálii a na Novom Zélande. V Británii zas ceny zaznamenali najhoršiu sériu klesania od roku 2008.
Znižujúca sa hodnota domov môže podkopať dôveru spotrebiteľov a zaťažiť výdavky domácností. Utrpieť môžu aj investície, keďže developeri v reakcii na klesajúce ceny, utíchajúci dopyt a vyššie náklady na pôžičky zmenšujú rozsah projektov.
Ďalšie zvyšovanie
Minuloročný nárast úrokových sadzieb hypoték v Spojených štátoch viedol k najhoršiemu ročnému poklesu predaja domov, ktoré už predtým niekto vlastnil, za viac než desať rokov. To vyvolalo tlak na ceny najmä v tých častiach Spojených štátov, kde bola cenová dostupnosť už tak napätá.
Kríza má pokračovať aj počas kampane americkej centrálnej banky, ktorou chce bojovať proti inflácii. Politici pravdepodobne na záver dvojdňového zasadnutia v stredu zvýšia sadzby o 0,25 percentuálneho bodu na rozpätie od 4,5 do 4,75 percenta.
Čína si na nárast ešte počká
Ani v rámci druhej najväčšej ekonomiky sveta veľa veci nenaznačuje, že je spomalenie trhu s nehnuteľnosťami na ústupe. A to aj napriek tomu, že sa čínske úrady snažia tento sektor oživiť.
Predaj nových domov v januári podľa predbežných údajov firmy CRIC (China Real Estate Information Corporation) v porovnaní s rokom 2022 klesol o 32,5 percenta.
Čínska vláda v priebehu posledných pár mesiacov podnikla kroky z zmierneniu financovania developerov. Jej kampaň v oblasti znižovania zadlženosti však spustila vlnu neplatenia a spomalila ekonomický rast v krajine.
Miestne úrady preto zintenzívnili snahy, ktorými chcú stimulovať kúpu domov. V rámci opatrení znížili úrokové sadzby hypoték a zjednodušili požiadavky na zálohy. Podľa analytičky Kristy Hungovej z Bloombergu však k nárastu predaja aj napriek týmto krokom nedôjde skôr ako v polovici tohto roka.
Britská kríza
V Spojenom kráľovstve desaťročie stabilného rastu nahradila najdlhšia kríza bývania od celosvetovej finančnej krízy z roku 2008.
Britská banka Nationwide Building Society informovala, že priemerná hodnota domov klesla už piaty mesiac po sebe. Nárast úrokových sadzieb hypoték a najhoršia kríza životných nákladov za poslednú generáciu znižuje kúpnu silu ľudí, ktorí hľadajú bývanie, čím sa posúva cena nehnuteľností mimo cenový rozsah väčšiny z nich.