Aktualizované 10.2.2012 o 23:44 o protest v Írsku
Organizátori demonštrácií proti kauze Gorila to teraz nemajú jednoduché. V ich tíme sa objavili rebeli a dnešný najnovší protest v Bratislave už nepritiahol ani zďaleka toľko ľudí ako minule. Stalo sa tak po tom, ako strojcovia protestov po konzultáciách s odborníkmi upravili svoje požiadavky, stretla sa s nimi premiérka Iveta Radičová a začali sa im črtať pozvánky do televíznych diskusných relácií.
Denník Sme odhadol celkový počet účastníkov dnešnej bratislavskej demonštrácie na 3000, agentúra SITA uvádzala dve tisícky protestujúcich. Organizátori vopred avizovali problémy s rozposielaním pozvánok na sociálnych sieťach. Po skončení oficiálnej časti mítingu zhruba stovka mladíkov hádzala pred prezidentským palácom pyrotechniku a fľaše, zakročila proti nim polícia.
Hackeri hlásiaci sa k hnutiu Anonymous vyradili počas akcie z prevádzky stránky ministerstva spravodlivosti a Penty. Protestovalo sa aj v Poprade a akcia sa rozšírila aj do Írska, kde v centre Dublinu demonštrovalo asi 80 Slovákov.
Skupina organizátorov demonštrácií najnovšie žiada odloženie volieb na september už len ak to bude nevyhnutné. Pridali naopak napríklad požiadavku na odchod šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina či okamžité vymenovanie generálneho prokurátora. Naďalej chcú dôsledné vyšetrenie Gorily, vyvodenie trestnoprávnej i hmotnej zodpovednosti, odstúpenie politikov spomínaných v spise z verejných funkcií i kandidátiek, zníženie kvóra na referendum či umožnenie kandidatúry vo voľbách aj nezávislým kandidátom a zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov. Politické strany vyzývajú na reakciu do 17. februára, inak vraj využijú ústavné právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokraciu či ľudské práva.
Zároveň sa na verejnosť dostali prvé informácie o sporoch medzi iniciátormi série protestov. Skupina odštiepencov zvolala novinárov a predstavila im vlastný plán na presadenie „priamej demokracie“. Jedna aktivistka z pôvodnej desiatky organizátorov podľa denníka Sme hovorila o „indíciách“, že súčasní organizátori sú napojení na KDH.
To, akým spôsobom aktivisti na ťažkosti zareagujú, môže rozhodnúť o tom, aké budú výsledky protestov. Teda, či presadia niečo zo svojich požiadaviek, alebo vrcholom zostanú minulotýždňové demonštrácie po celom Slovensku, na ktorých bolo podľa ich iniciátorov 30-tisíc ľudí. Na budúcu nedeľu sa chystá protest pred sídlom finančnej skupiny Penta v bratislavskej Petržalke.
Ako je to s účasťou menšín
Líderka strany Národ a spravodlivosť Anna Belousovová vyzývala Slovákov, aby išli voliť. Inak vraj o všetkom rozhodnú národnostné menšiny. „Stopercentnú účasť budú mať príslušníci maďarskej menšiny a stopercentnú účasť, zasa z iných dôvodov, budú mať naši spoluobčania z cigánskeho etnika,“ tvrdila pri spustení volebnej kampane.
Ak by sa slová političky naplnili, išlo by o radikálny posun oproti doterajšiemu vývoju. Je pravda, že najmä na západnom Slovensku mali v posledných voľbách regióny s maďarsky hovoriacimi občanmi vyššiu volebnú účasť než priemer. Napríklad v okrese Dunajská Streda volilo 67,6 percenta ľudí, na Slovensku celkovo 58,8 percenta. Od plnej účasti to však má predsa len ďaleko. Pokiaľ ide o Rómov, pár príkladov. Na košickom Luníku IX. prišlo v roku 2010 k urnám necelých 23 percent voličov, v takmer čisto rómskej obci Lomnička štvrtina.
Koho všetkého by Slováci mohli voliť priamo
Šéf strany Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska Ján Budaj chce presadzovať priamu voľbu generálneho prokurátora, šéfa Najvyššieho kontrolného úradu a predsedu Najvyššieho súdu. Rád by tiež umožnil voličom, aby mohli rozdávať negatívne preferenčné hlasy pre tých politikov, čo by nemali byť v parlamente.
Známymi menami na kandidátke J. Budaja sú občianski aktivisti ako Elena Pätoprstá, poradca premiérky Ivety Radičovej Juraj Smatana či starosta východoslovenského Kechnecu Jozef Konkoly. Na 11. mieste sa nachádza bratislavský advokát Dušan Repák. Právnik s rovnakým menom v minulosti zastupoval skupinu poslancov navrhujúcich zrušenie Špeciálneho súdu. Podľa denníka Sme tiež poskytoval služby Slobodnému fóru a skupine komunálnych politikov na čele s Branislavom Záhradníkom, ktorí opustili SDKÚ-DS.
Spor o pôsobenie na vysokej škole
Pravdepodobný víťaz volieb Smer-SD pred blížiacim sa marcovým hlasovaním nevyťahuje „kauzy“ politikov tak, ako to robil v roku 2010, keď napríklad Robert Fico na tlačovej konferencii prinášal informácie o podozrivom financovaní SDKÚ-DS či útočil na podnikateľskú minulosť Richarda Sulíka.
Výnimku dnes však spravil podpredseda strany Dušan Čaplovič. Ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej vytkol, že má vraj pracovný pomer na právnickej fakulte Paneurópskej vysokej školy práva, čo podľa neho zakazuje ústava. Ministerstvo reagovalo, že L. Žitňanská sa venuje len individuálnej pedagogickej práci s doktorandmi, čo nie je v rozpore so základným zákonom.
HZDS sa sťažuje na chýbajúcu slovenčinu
Bývalá koaličná strana ĽS-HZDS v prieskumoch neboduje. Napriek tomu na jej internetovej stránke každý deň pribúdajú nové stanoviská. Najnovšie sa strana na ministerstve kultúry sťažuje, že niektoré predvolebné letáky Mosta-Híd sú výlučne po maďarsky. Strana Bélu Bugára naopak tvrdí, že nepoužíva žiadne jednojazyčné materiály.
Jazykový zákon stále vyžaduje, aby všetky nápisy, reklamy či oznamy „najmä v predajniach, na športoviskách, v reštauračných zariadeniach, na uliciach, pri cestách a nad nimi, na letiskách, autobusových staniciach a železničných staniciach, vo vozidlách verejnej dopravy“ boli aj v štátnom jazyku. Pokuty za nedodržiavanie súčasná koalícia zúžila len na prípady, ak verejná správa poskytuje informácie, ktoré sa týkajú života, zdravia či bezpečnosti občanov.
Podnet na prokuratúru pre bilbordy
Kritiky na bilbordy SNS, ktoré negatívne vykresľujú Rómov, predsa len pribudlo. Štyria kandidáti do volieb za mimoparlamentnú SMK podali podnet na prokuratúru. Vyšetrovatelia majú preveriť, či plagáty nepredstavujú trestný čin podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti. „Sme len upozornili na skutočnosť, o ktorej si myslím, že 99 percent Slovákov súhlasí,“ tvrdil tento týždeň na adresu kritikov šéf SNS Ján Slota.
Voľby bez balastu je stručný prehľad diania pred parlamentnými voľbami, zverejňovaný každý pracovný deň na eTREND.sk.
Foto - SITA / Marián Peiger, SITA / Diana Černáková, SITA / Jozef Jakubčo; Foto na titulke - SITA / Marián Peiger