Krik z lekární

Prichádza obdobie výrazných legislatívnych zmien, ktoré pripravuje ministerstvo zdravotníctva pre oblasť predaja liekov. Zároveň s ním prichádza aj obdobie rôznych vyhlásení, informácií a zastrašovaní od farmaceutických firiem, distribútorov či lekárnických organizácií. No verejnosť sa s týmito problémami nebude musieť veľmi obťažovať. Ide najmä o rozdeľovanie trhov a tržieb. No lobisti majú vo zvyku využívať ako argument „dobro spotrebiteľa“, preto je dobré vedieť, komu o čo ide.

Okrem farmaceutických firiem, ktorým hrozí, že za lieky si budú môcť pýtať na Slovensku menej, kričia lekárnici. Boja sa, že nový zákon o liekoch prinesie „monopolizáciu a možnú kartelizáciu lekárenstva“. Strach majú napríklad zo zavedenia vernostných systémov, ktoré by mohli primknúť pacientov ku konkrétnym skupinám lekární.

Aj keď by si „podporu“ pacientov hradili silné lekárenské skupiny zo svojich marží. Obavy sú, že obchod sa sústredí ku skupinám, ktoré budú mať pod kontrolou desiatky lekární. Napriek tomu, že slovenská legislatíva sa stále tvári pokrytecky, že zakazuje spájanie lekární do sietí, pod spoločných majiteľov. Aby sa udržala prehustená sieť lekární na Slovensku, samotné farmaceutické firmy lekárnikov nepriamo dotujú tak, že veľkoobchodníkom poskytujú časť produkcie s podstatne nižšou cenou, aká je obvyklá na trhu, alebo istý počet balení dokonca zdarma. Samozrejme, pri výdaji sú tieto balenia zdravotným poisťovniam normálne zúčtované.

Už dnes je predpoklad, že ak by sa zamedzil systém podobných bonusov, do finančných ťažkostí by sa mohla dostať až tretina lekární. Zistiť, akou veľkou sumou dotujú farmaceutické firmy a distribútori celú lekárenskú sieť, je nemožné. Logicky by tak bolo možné pozvať farmaceutických gigantov na spoločnú akciu, zlacniť lieky. To však určite nebudú chcieť robiť.

V iných krajinách by si totiž mohli všimnúť, že pri veľkých farmaceutických spoločnostiach existuje finančná kapacita, ako posunúť ceny nadol a ušetriť pacientom alebo zdravotnému systému v krajine. Už teraz počuť ich krik, keď sa na Slovensku chystá legislatíva, podľa ktorej by sa lieky mali predávať na úrovni druhej najnižšej ceny v Európskej únii. Takto tichými bonusmi radšej udržujú prehustenú sieť lekární.

Na Slovensku o chvíľu začnú presychať hojné lekárenské polia. Krik, ktorý z nich bude počuť, treba brať iba ako jarný šum vetra. 

Viac o situácii v lekárnictve si prečítajte v aktuálnom vydaní TRENDU č. 21.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Desať dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.