Křetínský má apetít. Dostal chuť na nemecké elektrárne v Taliansku

Zdroj: SITA/AP

Podľa médií má E.ON dlh 31 miliárd eur, a preto robí reorganizáciu. V jej rámci predáva niektoré vedľajšie činnosti, vrátane aktivít v Taliansku. Za tie by údajne spoločnosť mohla získať takmer dve miliardy eur.

Ponuku na odkup elektrární nemeckej spoločnosti už mala predložiť talianska spoločnosť Edison, ktorá je súčasťou francúzskej energetickej firmy EDF. Jej ponuka je však údajne považovaná za nedostatočnú.

EPH prevádzkuje elektrárenské, plynárenské a ťažobné podniky, a to predovšetkým v Česku, na Slovensku a v Nemecku. Svoju činnosť sa snaží rozšíriť, záujem prejavil napríklad o nemecké aktivity švédskej spoločnosti Vattenfall a slovenské aktivity talianskej firmy Enel (Slovenské elektrárne). Nedávno sa už dohodol na prevzatí britskej čiernouhoľnej elektrárne Eggborough.

Terajšia rozsiahla reštrukturalizácia spoločnosti E.ON zahŕňa rozdelenie podniku na dve časti. Firma podobne ako ďalšie nemecké energetické podniky zápasí s negatívnymi vplyvmi rozhodnutia nemeckej vlády opustiť jadrovú energiu. Čelí aj masívnej podpore výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov, ktorá tlačí jej konvenčné elektrárne do strát.