Ruský prezident Vladimír Putin si za tri mesiace poštval proti sebe prívržencov vojny proti Ukrajine aj stúpencov mieru. ,,Takmer nikto nie je spokojný," tvrdia zdroje ruskojazyčného serveru Meduza a dodávajú, že v Kremli dúfajú, že Putin ,,v dohľadnej budúcnosti" odíde - a vyberajú nástupcov.
Zmena postoja k vojne
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu ubehli tri mesiace. Za ten čas mnohí predstavitelia ruských elít niekoľkokrát zmenili postoj k vojne a situácii v krajine. Krajný pesimizmus vystriedal umiernený optimizmus a ten zase umiernený pesimizmus. Ako tvrdia zdroje Medúzy blízke Kremľu, teraz tieto nálady nabrali ešte jeden smer: veľa ľudí je nespokojných s Vladimirom Putinom. A to tí, ktorí sú za pokračovanie vojny, aj tí, čo si želajú mier.
Za tri mesiace vojny sa celková nálada ruských elít stačila niekoľkokrát úplne zmeniť. Začiatkom marca väčšina kremeľských a vládnych predstaviteľov jednoducho nevedela, čo robiť – a s desom premýšľala nad tým, ako sankcie ovplyvnia ich kariéru a život. Trošku neskôr začal „vlastenecký vzostup – v apríli mnohí predstavitelia režimu verejne vyzývali k vojne „do víťazného konca“.
Teraz v hodnotení toho, čo sa stalo, znova prevažuje pesimizmus. „Žiť ako predtým nepôjde, o rozvoji nie je reči. Ale nejako žiť sa dá, vďaka šedému dovozu, obchodu s Čínou a Indiou," tvrdí zdroj blízky vláde.
Súčasne v Kremli nevidí realistický scenár, za ktorého by režim mohol ukončiť bojovanie na Ukrajine – a zachovať si popularitu.
Nespokojnosť s Putinom
Už po pár týždňoch po vpáde na Ukrajinu začal kremeľský politický blok vymýšľať stratégie, ako by bolo možné to dosiahnuť. Ale vymyslieť nič nedokázali.
Určite skoro nikto nie je spokojný s Putinom. Biznis a mnohí členovia vlády sú nespokojní, že prezident rozpútal vojnu bez toho, aby bral ohľad na rozsah sankcií, pretože s takými sankciami nemožno normálne žiť. Jastraby sú zase nespokojní s tempom „špeciálnej operácie". Myslí si, že je možné postupovať rozhodnejšie.
Také nálady v elitách opisuje zdroj blízky Kremľu. Jeho slová potvrdzujú ďalší dvaja ľudia blízki prezidentskej kancelárii, ako aj dva zdroje z okolia vlády.
Nepripravenosť Kremľa
Zdroje blízke prezidentskej kancelárii tvrdia, že stanovisko „jastrabov" (hlavne zo silových zložiek) je jednoduché: „Keď už sme sa do toho pustili, nedá sa to flákať. Je nutné pritvrdiť." Tým sa myslí rozsiahla mobilizácia záloh a vojna „do víťazstva", ideálne do dobytia Kyjeva.
Ale podľa zdrojov Meduzy Kremeľ nie je na mobilizáciu pripravený. Ešte v apríli sa zdroje odvolávali na utajené sociologické prieskumy, podľa ktorých dokonca aj Rusi, ktorí podporujú "špeciálnu operáciu", nie sú ochotní sami bojovať, ani posielať na front svojich blízkych.
Zdroje upozorňujú, že „mierová strana" v podobe najväčších podnikateľov a väčšiny „civilných" činiteľov je tiež nespokojná s počínaním Putina, pretože nevidí, že by podnikal reálne kroky na dosiahnutie mieru s Ukrajinou. Zato si všímajú početné problémy v ekonomike.