Rusko nevidí dôvod neveriť vysvetleniu bieloruského lídra Alexandra Lukašenka o okolnostiach nedeľného odklone komerčného letu do Minska, uviedol dnes podľa agentúry TASS ruský prezidentský hovorca. Krok bieloruských úradov, ktoré za lietadlom smerujúcim z Atén do Vilniusu vyslali stíhačku a po jeho pristátí v Minsku zadržali opozičného novinára a jeho ruskú priateľku, naopak skôr dôrazne odsúdil rad západných krajín a organizácií.
„Nakoľko tomu rozumieme, (Bielorusko) neukladalo pristátie lietadla zo svojej iniciatívy, ale riadilo sa pritom zodpovedajúcimi pravidlami v prípade hrozby," oznámil prezidentský hovorca Dmitrij Peskov. „Nevidíme tu žiadny dôvod neveriť bieloruskej strane," zdôraznil.
Chýbajúca ruská reakcia na bieloruský čin sa rovná tolerancii, tvrdí Le Drian
Lukašenko pri svojom dnešnom vystúpení pred poslancami v Minsku zopakoval predošlé tvrdenia bieloruských úradov, že Bielorusko zasiahlo potom, čo dostalo upozornenie na bombu na palube lietadla. Povedal, že konal zákonne a v súlade s medzinárodnými normami, keď postup schválil. Lietadlo podľa neho nakoniec pristálo v Minsku, pretože po prijatí správy o bombe ho nechcelo letisko vo Vilniuse prijať, rovnako ako letisko vo Varšave, Ľvove či Kyjeve. Lukašenko tiež uviedol, že zadržaný novinár Raman Pratasevič sa chystal v Bielorusku zorganizovať „krvavú vzburu".
Naopak bieloruský postup silno kritizovali západní predstavitelia. Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie sa v pondelok zhodli na prijatí cielených sankcií voči Bielorusku. V prijatých záveroch bruselského summitu tiež vyzvali únijného prepravcu, aby sa vyhýbal preletom bieloruského vzdušného priestoru. Chcú tiež znemožniť prelety a pristátie bieloruských aeroliniek na území členských štátov EÚ. Bieloruský postup skritizovali tiež Spojené štáty.
Lukašenko podľa agentúry Reuters Západ obvinil, že nedeľný incident nesprávne vykladá a používa ho k tomu, aby mohol viesť proti Bielorusku hybridný vojnu. Varoval, že na prípadné sankcie a „provokáciu" Bielorusko tvrdo odpovie.