Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching sa počas stredajšieho telefonátu dohodli na posilnení vzájomnej ekonomickej spolupráce. Vo vyhlásení to uviedol Kremeľ s tým, že sa tak deje v čase „nezákonných" sankcií, ktoré Západ uvalil na Moskvu pre inváziu na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
Spolupráca a podpora
„Dohodli sme sa na rozšírení spolupráce v energetickej, finančnej, priemyselnej, dopravnej oblasti a ďalších sférach. Vzali sme do úvahy situáciu v globálnej ekonomike, ktorá je komplikovanejšia v dôsledku nezákonnej sankčnej politike Západu," uviedol Kremeľ.
Prezident Číny predtým v stredu uviedol, že Peking bude aj naďalej podporovať Moskvu pri záležitostiach týkajúcich sa „suverenity a bezpečnosti". Čína je zároveň podľa jeho slov ochotná „zintenzívniť strategickú koordináciu medzi krajinami".
Kremeľ tiež uviedol, že Putin a Si Ťin-pching hovorili aj o situácii na Ukrajine, píše agentúra DPA. Čínsky prezident podľa Kremľa údajne zdôraznil „legitimitu opatrení Ruska na ochranu základných národných záujmov vzhľadom na výzvy čo sa týka ohrozenia jeho bezpečnosti zo strany vonkajších síl".
Čína neodsúdila intervenciu na Ukrajine
Peking odmietol odsúdiť ruskú inváziu a vyzýva na vyriešenie situácie prostredníctvom rokovaní. Čína spoločne s Indiou patria medzi ekonomické mocnosti, ktoré voči Moskve pre ofenzívu na Ukrajine neprijali sankčné opatrenia.
Čínski predstavitelia tvrdia, že Európania podporujú Ukrajinu na podnet Spojených štátov, čo je podľa nich v rozpore s ich vlastnými záujmami, keďže z Ruska dovážajú zemný plyn.
Čína a Rusko, ktoré boli počas studenej vojny rivalmi, v posledných rokoch posilnili spoluprácu, aby čelili - ako tvrdia - globálnej dominancii USA, poznamenáva AFP. Obe krajiny sa zblížili napríklad v politickej, obchodnej či vo vojenskej sfére.