Spoločnosti a osoby v Británii budú čeliť neobmedzeným pokutám za znečisťovanie riek či iných druhov ekosystémov, oznámila v stredu britská vláda.

Tento krok prichádza uprostred dlhotrvajúceho škandálu okolo privatizovaných vodárenských spoločností, ktoré vypúšťajú do vodných tokov surové odpadové látky.

Rozšírenie plánu

V súčasnosti je maximálna možná výška pokuty stanovená na 250-tisíc libier (necelých 293-tisíc eur). Zmena návrhu počíta so zavedením neobmedzených pokút a zároveň umožní environmentálnym regulačným orgánom vyhnúť sa zdĺhavému trestnému konaniu.

Britská ministerka životného prostredia Thérese Coffeyová už v apríli avizovala plány na zavedenie neobmedzených pokút pre vodárenské spoločnosti, ktoré znečisťujú životné prostredie. Odvtedy bol návrh rozšírený o ďalšie zapojené strany, ako sú prevádzkovatelia energetických či odpadových zariadení.

„Znečisťovatelia musia platiť vždy,“ uviedla vo vyhlásení Coffeyová z Konzervatívnej strany.

Trojmiliónová pokuta

Britský súd minulý týždeň udelil spoločnosti Thames Water pokutu 3,3 milióna libier za znečisťovanie riek. Táto privatizovaná spoločnosť je najväčším dodávateľom vody v krajine.

Pokutu spoločnosti udelili krátko po tom, ako sa sprivatizované vodárenské spoločnosti v Spojenom kráľovstve zaviazali, že začnú vo veľkom investovať, aby predišli opakovanému znečisteniu.

Akcionári Thames Water do spoločnosti v pondelok investovali 750 miliónov libier, čím odvrátili jej dočasné opätovné znárodnenie.

Ďalšie dôležité správy

Na leteckej snímke plávajúca skládka, ktorú tvorí množstvo plastových fliaš, sudy a ďalší odpad, ktorý znečisťuje rieku Drina neďaleko bosnianskeho mesta Višegrad.
Neprehliadnite

Europoslanci tesne podporili spornú normu o obnove prírody, ktorú kritizujú poľnohospodári