Keď Krista Marquicková objavila nápoj s názvom kratom, vyplnilo to v jej vnútri medzeru, ktorú po sebe zanechala káva, ktorej sa krátko predtým vzdala. Kratom sa zvykne podávať v špecializovaných baroch, vďaka čomu našla Američanka spôsob, ako tráviť čas s priateľmi bez toho, aby jej hrozilo, že si vytvorí novú závislosť. Opak bol pravdou a o pár mesiacov sa Marquickovej návyk vymkol spod kontroly, píše agentúra Bloomberg.

Keď mala zlý deň, dokázala na kratom minúť aj 80 dolárov. Kupovala si buď nápoje za 10 dolárov, alebo extrakty za 20 dolárov. Dopriala si ich ihneď po zobudení, počas obedňajšej prestávky i po práci. Niekedy mávala taký „absťák“, že preň nemohla zaspať, a preto Američanka nie raz, hoc aj o polnoci, kráčala do najbližšieho baru.

„Vaša tolerancia voči kratomu sa zvyšuje veľmi rýchlym tempom. Neustále naň míňate čoraz viac peňazí, a musíte ho piť častejšie,“ priznala Marquicková.

Zradný kratom

Kratom je nápoj extrahovaný z rastliny pochádzajúcej z juhovýchodnej Ázie. Jeho popularita v Spojených štátoch rastie, pretože je známym stimulantom, zlepšovačom nálady a analgetikom. Produkt možno kúpiť vo forme prášku či kapsúl cez internet, v obchodoch s tabakom, potravinách a vo forme nápojov v špecializovaných baroch, ktoré sa rozrástli po celej krajine a predávajú aj kavu. Tento rastlinný nápoj na rozdiel od kratomu nespôsobuje závislosť.

„Žiadny z kava barov v Spojených štátoch nepredáva dosť kavy na to, aby prežil,“ podotkol Jeff Bowman, jeden z jej popredných distrubútorov. Keďže tento nápoj nie je návykový, nie je pre biznis až tak dobrý.

Hoci sa kratom preslávil ako nevinná náhrada za alkohol, môže spôsobovať podobnú závislosť ako opioidy, upozorňuje americký Národný ústav zdravia. V niektorých extrémnych prípadoch môže spôsobiť smrteľné predávkovanie.

Toxikologické centrá zaznamenali medzi rokmi 2017 až 2021 trojnásobne vyšší počet prípadov otravy kratomom. V surovej rastlinnej forme obsahuje kratom približne dve percentá chemickej zlúčeniny mitragynín, ktorá sa viaže na opioidné receptory a pôsobí podobne ako morfín. Kratomové produkty voľne dostupné na trhu môžu obsahovať vyše 20-krát väčšie množstvo.

Nebezpečný a nepreskúmaný

Je ťažké zistiť, aký nebezpečný kratom naozaj je, pretože sa často užíva spolu s inými látkami. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že nemá k dispozícii dostatočné dôkazy na to, aby mohla kratom pridať na zoznam medzinárodne kontrolovaných látok. Situáciu však ďalej sleduje.

Niektoré americké štáty sa kratom snažia regulovať, no na federálnej úrovni sa zatiaľ nič nedeje. Úrad pre kontrolu potravín a liekov Spojených štátov varuje spotrebiteľov pred požívaním kratoma, pretože je nebezpečný a neexistujú preň schválené použitia. Americká protidrogová agentúra ho v rámci svojho zoznamu zaradila do skupiny „znepokojujúcich drog“.

Profesor na Floridskej univerzite Oliver Grundmann, ktorý sa kratomom zaoberá už od roku 2016, uviedol, že nepriaznivé účinky rastliny pri nízkych dávkach obvykle vedú len k miernym problémom so žalúdkom. Jeho koncentrovanejšie formy zvyknú byť spájané so závislosťou či toxickým vplyvom na pečeň a kardiovaskulárny systém.

Doposiaľ však neboli vykonané žiadne rigorózne klinické štúdie o tom, do akej miery môže kratom viesť k vytvoreniu závislosti. Inými slovami, plné účinky kratomu ešte stále nie sú známe, uzavrel Grundmann.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Po krokodílovi sa na scéne objavila ďalšia desivá droga. Obsahuje sedatíva pre kone