Centrálne banky a štátne investičné fondy sťahujú svoje zlaté aktíva na základe predpokladu, že by mohli byť zmrazené. Obávajú sa situácie, ktorá nastala po ruskej invázii na Ukrajinu. Z prieskumu centrálnych bánk, ktorého závery zverejnil Business Insider, vyplynulo, že asi 41 percent očakáva zvýšenie alokácie zlata vo svojich portfóliách v priebehu nasledujúcich troch rokov. Realizovala ho spoločnosť Invesco v období od januára do marca medzi 85 štátnymi investormi a 57 centrálnymi bankami.

Dvaja z piatich opýtaných uviedli, že je to preto, lebo sa obávajú zmrazenia svojich aktív.

Centrálne banky na celom svete minulý rok získali rekordných 1 136 ton zlata. Podľa Svetovej rady pre zlato došlo k nárastu takýchto nákupov už 12. rok po sebe. Takmer 70 percent respondentov má teraz zlaté rezervy doma. Ešte v roku 2020 to bolo len 50 percent.

Centrálna banka bližšie nešpecifikovaného západného štátu pre Invesco uviedla, že zvýšila domáce zásoby zlata, ktoré predtým držala v Londýne. „Teraz sme však naše zlaté rezervy presunuli späť domov, aby sme ich mali v bezpečí,“ zdôvodnila svoje rozhodnutie banka.

Väčšina centrálnych bánk si nemyslí, že čínsky jüan bude v nasledujúcich piatich rokoch „skutočnou rezervnou menou“. Zvýšený nákup zlata centrálnymi bankami prichádza po globálnom odklone od amerického dolára ako svetovej rezervnej meny.

Americký dolár je rezervnou menou od druhej svetovej vojny a zohráva kľúčovú úlohu vo svetovom obchodnom a finančnom systéme. Rozsiahle sankcie proti Rusku, ktoré túto krajinu vylúčili z globálneho finančného systému ovládaného americkým dolárom, však vystrašili ostatné štáty natoľko, že teraz si na obchodovanie pripravujú záložné meny. Napriek tomu sa centrálne banky vo všeobecnosti zhodujú, že neexistuje jasná alternatíva k doláru ako dominantnej svetovej rezervnej mene.

Ďalšie dôležité správy

V čínskom Kunmingu sa môžu ľudia doslova prechádzať po zlate.
Neprehliadnite

Čína sa zbavuje dolárových rezerv, mesiac čo mesiac hromadí zásoby zlata