Nech je obchod voľný. Naviažte svoju menu na americký dolár. Zosúlaďte svoju zahraničnú politiku s americkou. Tieto ekonomické pravidlá z dielne Spojených štátov a ich západných partnerov sú základom svetového poriadku platného od konca druhej svetovej vojny. Rozvojové krajiny v rámci skupiny globálny Juh sa ich teraz snažia v tichosti prepracovať, píše agentúra Bloomberg.

Postupný odklon

Globálny Juh vidí príležitosť určiť si vlastnú budúcnosť. Rozvojové krajiny požadujú kontrolu nad svojimi zdrojmi a pretvárajú vzťahy z koloniálnych čias aj tým, že trvajú na budovaní závodov na vlastnom území.

K Namíbii a Zimbabwe sa pridáva Ghana, ktorá plánuje zakázať vývoz lítia nevyhnutného pre výrobu elektrických vozidiel. Indonézia zakázala vývoz niklových rúd. Argentína, Brazília, Čile a Indonézia vítajú investície do závodov na výrobu batérií pre elektrické vozidlá od Číny namiesto Spojených štátov. „Nemôžeme od vás neustále žobrať. Môžete sa na nás za obchod s inými krajinami hnevať, no musíme prežiť,“ povedal indonézsky minister pre investície Luhut Panjaitan v máji.

Počas aprílovej návštevy Číny začal brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva spochybňovať dominanciu amerického dolára. „Kto rozhodol, že dolár by mal byť všemocný,“ opýtal sa prezident. Thajská banka preskúmava nové plány týkajúce sa diverzifikácie menového koša, ktorý používa na stanovenie hodnoty bathu, aby bol menej viazaný na dolár.

Indonézia posilňuje miestne menové trhy, zatiaľ čo regionálne susedné krajiny zakladajú digitálne platobné systémy, čím klesá potreba používania dolára pri každodenných nákupoch. Afrika zas diskutuje o spoločnej mene.

Klesajúca podpora

Krajiny globálneho Juhu si už v rámci sporov medzi Západom a Ruskom či medzi Spojenými štátmi a Čínou nevyberajú, na koho stranu sa postavia. Počas februárového hlasovania o rezolúcii OSN, ktorá žiadala Rusko o stiahnutie síl z Ukrajiny, sa zdržalo 32 krajín.

Problémy s dlhovým stropom a ďalšie politické nezhody v Spojených štátoch, vyhrážky Číny či brexit – správanie veľmocí vyvolalo v krajinách globálneho Juhu veľa rozhorčenia. Výsledky prieskumu Pew Research Center odhalili rekordnú mieru negatívneho postoja voči Číne.

Ani Spojené štáty však nedokázali využiť klesajúcu popularitu čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga. „Si Ťin-pching bol darom od Boha, pokiaľ ide o budovanie amerických vzťahov v Ázii,“ vyhlásil Ashley Tellis, bývalý vysoký úradník Ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov. Podľa bývalého zástupcu americkej vlády zodpovedného za obchod Michaela Fromana sa Washingtonu nepodarilo poskytnúť presvedčivú alternatívu.

Ďalšie dôležité správy

EBE 30 Peking - Na snímke zamestnanec vymieňa červené lampióny pred reštauráciou v Pekingu vo štvrtok 11. mája 2023. FOTO TASR/AP


A worker replaces red lanterns outside a restaurant in Beijing, Thursday, May 11, 2023. (AP Photo/Ng Han Guan)
Neprehliadnite

Rastie riziko, že Čína nezvládla globalizáciu a upadla do pasce stredného príjmu