Predstavitelia krajín G7 tvrdia, že bezprecedentné opatrenie, ktoré sa má začať 5. decembra, zníži cenu, za ktorú Rusko dodáva ropu, bez toho, aby sa znížil vývoz ropy svetovým spotrebiteľom.
Je možné, že sa ruský prezident Vladimir Putin bude snažiť ceny tlačiť späť nahor, čo spôsobí chaos na ropných trhoch.
Stratégia krajín G7
Skupina G7 chce získať na stranu svojho plánu ďalšie krajiny vrátane Indie a Číny, ktoré od ruskej invázie na Ukrajinu odoberajú z Ruska výrazne zľavnenú ropu, vďaka čomu sa Moskve darí udržiavať svoje príjmy, aj napriek sankciám.
Ale aj keby sa India a Čína nepripojili, cenový strop by mohol pomôcť znížiť ceny pre Áziu a ďalších spotrebiteľov. Námestník ministra financií USA pre hospodársku politiku, Ben Harris, povedal, že ak Čína vyjedná samostatnú 30 až 40-percentnú zľavu na ruskú ropu, bude to považovať za výhru.
Aký bude cenový strop?
Spoločnosť ClearView Energy Partners so sídlom vo Washingtone uviedla, že cenový strop by sa mal pohybovať v rozpätí 40 až 60 dolárov za barel ropy. Horná hranica tohto rozpätia je v súlade s historickými cenami ruskej ropy, zatiaľ čo spodná hranica je bližšie k hraničným výrobným nákladom Ruska, tvrdia analytici.
Členovia koalície s dlhými ekonomickými a vojenskými vzťahmi s Ruskom by mohli presadzovať vyšší strop, zatiaľ čo príliš nízky cenový strop by mohol odobrať podiel na trhu Saudskej Arábii a ďalším producentom ropy.
Cena ruskej ropy je zľavnená v porovnaní s medzinárodným benchmarkom Brent a G7 chce tento rozptyl udržať, aby sa znížili príjmy z ruskej ropy.
Plán G7 verzus námorné služby
Plán, na ktorom sa dohodla skupina G7, vyzýva zúčastnené krajiny, aby odmietli služby poskytované Západom vrátane poistenia, financií, sprostredkovania a navigácie pre ropný náklad s cenou nad stanovený limit.
Craig Kennedy, spolupracovník Davisovho centra pre eurázijské a ruské štúdie na Harvardskej univerzite, povedal, že G7 má dlhodobý vplyv, pretože Moskva je obmedzená malou flotilou tankerov v porovnaní s obrovským rozsahom vývozu, ktorý potrebuje dostať von. Ak Rusko nebude chcieť predávať za hornú hranicu, možno bude musieť zastaviť výrobu.
Čo sa môže stať
Putin povedal, že Rusko pozastaví vývoz do krajín, ktoré presadzujú tento strop.
Niektorí analytici sa obávajú, že Moskva by mohla zareagovať, podniknutím krokov za ruskými hranicami, skôr, ako strop nadobudne účinnosť.
Ministerstvo financií USA varovalo spoločnosti poskytujúce služby, aby boli ostražití v súvislosti s potenciálnymi únikmi alebo podvodmi.
Námestník ministra financií USA, Wally Adeyemo, minulý piatok uviedol, že tí, ktorí falšujú dokumentáciu alebo inak zakrývajú skutočný pôvod alebo cenu ruskej ropy, budú čeliť právnym následkom.