Skupina ekonomicky rozvinutých štátov G7 v spoločnom vyhlásení odsúdila „bezprecedentné" kroky bieloruských úradov spojených s nedeľňajším zatknutím novinárov a opozičného predstaviteľa Ramana Prataseviča. Minsk v nedeľu donútil pristáť lietadlo spoločnosti Ryanair prelietajúce bieloruským vzdušným priestorom a úrady potom zatkli novinára, ktorý bol na palube. Krajiny G7 vyzvali na jeho okamžité a bezpodmienečné prepustenie a avizovali aj ďalšie snahy vymáhať „zodpovednosť" za činy Bieloruska.
„Tieto kroky ohrozili bezpečnosť pasažierov a posádky letu (spoločnosti Ryanair z Atén do Vilniusu). Tiež to bol vážny útok na pravidlá regulujúce civilné letectvo," cituje agentúra Reuters z vyhlásenia publikovaného v mene ministrov zahraničia Nemecka, Francúzska, Británie, Talianska, Spojených štátov, Kanady a Japonska.
Zadržaný bieloruský novinár R. Pratasevič sa vo videu priznal k organizovaniu nepokojov
Pri prelete nad bieloruským územím tamojšie úrady v nedeľu donútili v Minsku pristáť lietadlo smerujúce do metropoly Litvy, aby mohli zatknúť opozičníka Prataseviča, ktorý bol na palube. Západ incident odsúdil, pričom rad lídrov použil slová o pirátstve, únosue či štátnom terorizme. Európska únia kvôli tomu uvažuje o zákaze preletov a pristátí bieloruských aeroliniek na území členských štátov. Poľsko vo štvrtok do svojho vzdušného priestoru bieloruské lietadla nepúšťalo.
G7 vo vyhlásení uvádza, že „zlepší úsilie v snahe presadzovať zodpovednosť za konanie bieloruských úradov", pričom spomína aj možnosť nových sankcií. Volá po oslobodení nielen Prataseviča, ale všetkých „politických väzňov" zadržiavaných režimom autoritárskeho bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.