Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski v utorok vyzval Európsku komisiu, aby vysvetlila, prečo v čase, keď vrcholila pandémia ochorenia covid-19, uzavrela zmluvy na nákup obrovského počtu vakcín. Členské štáty EÚ tak teraz disponujú miliónmi nevyužitých dávok, píše portál Politico.

Niedzielskeho výzva je reakciou na úlohu, ktorú pri zabezpečení najväčšej európskej zmluvy na nákup 1,8 miliardy vakcín od firmy BioNTech/Pfizer zohrala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Tá je predmetom mnohých pochybností už odvtedy, keď denník The New York Times informoval, že pred uzavretím zmluvy si spolu predsedníčka a generálny riaditeľ firmy Pfizer Albert Bourla vymenili niekoľko textových správ.

Mrhanie peniazmi?

„Ďalším otáznikom“ je podľa Niedzielskeho spôsob, akým prebiehali rokovania.

„Aj v Poľsku sa ľudia vypytujú. Ako je možné, že počet dávok je tak vysoký? (...) Chceme priamočiare vysvetlenie,“ povedal novinárom Niedzielski po stretnutí únijných ministrov zdravotníctva v Bruseli.

Bulharský minister zdravotníctva Assen Medjidiev v tejto súvislosti vyzval na viac transparentnosti a poukázal na pokusy inštitúcií EÚ vrátane Európskeho parlamentu, Európskeho dvora audítorov, Európskej prokuratúry, ako aj Európskej ombudsmanky, o objasnenie pochybných zmlúv.

Z údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb vyplynulo, že podávanie vakcín v bloku ustalo, keďže hrozba prepuknutia koronavírusovej nákazy klesla. Tretiu dávku v rámci dospelého obyvateľstva krajín EÚ dostalo iba 1,7 percenta ľudí a od začiatku roka sa toto číslo, zdá sa, veľmi nepohlo.

Keďže k uzavretiu zmlúv došlo v čase, keď pandémia vrcholila, tak musia teraz vlády vakcíny pravidelne kupovať. Zďaleka najväčším zdrojom vakcín je tretia zmluva Komisie s firmou BioNTech/Pfizer. Hovorca Pfizeru informoval, že v priebehu tohto roka by malo dôjsť k dodávke 450 miliónov dávok za zhruba 8,8 miliardy eur pri cene 19,50 za dávku.

Krajiny EÚ sa búria

Nadbytok vakcín sa v EÚ začal riešiť už takmer rok dozadu, keď Poľsko vyhlásilo, že jednostranne prestane prijímať dávky. Niedzielski odvtedy potvrdil, že jeho krajina za dodávky platiť prestala.

Krajiny východnej a strednej Európy zas vytvorili koalíciu, ktorá sa snaží pretlačiť uzavretie novej zmluvy, keďže pandémia vstúpila do novej fázy, ktorá si nevyžaduje tak veľa vakcín. Verejné financie už aj bez toho zaťažila vojna na Ukrajine, argumentujú štáty.

Európska komisia sa tak snaží vyrokovať úpravu podmienok zmluvy. Eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidesová vo svojej písomnej reakcii informovala, že sa vyjednávačom podarilo „dosiahnuť výrazné zníženie dávok, predĺženie trvania zmluvy po roku 2035 a bezpečnosť dodávok v prípade, že by bolo potrebných viac dávok.“

Poľsko, Bulharsko, Litva a Maďarsko tomu však neveria. V spoločnom vyhlásení konštatovali, že „tieto návrhy nepredstavujú konečné a spravodlivé riešenie problémov v oblasti nadbytku dávok vakcín proti covidu-19.“ Namiesto toho Komisiu vyzvali, aby s výrobcom vakcín uzavrela nové a spravodlivejšie zmluvy, a aby došlo k výraznému zníženiu počtu dávok.

Odmietli tak Komisiou zvažovaný „poplatok za flexibilitu“, ktorý spočíva v tom, že by Brusel za každú vakcínu zaplatil o niečo viac výmenou za zníženie ich počtu. Nie je však jasné, či sa nespokojným štátom podarilo získať dosť podpory na to, aby mohli návrh zablokovať.

Je ťažké presne určiť, koľko dávok vakcín v krajinách EÚ putovalo do koša. Nemecká rozhlasová stanica BR24 odhaduje, že iba v Nemecku od januára vyšlo na zmar 36,6 milióna dávok. Rakúsky minister zdravotníctva zas prezradil, že jeho krajina má momentálne v rámci očkovania k dispozícii 17,5 milióna vakcín.

Ďalšie dôležité správy

WA 14 archív Jackson - Na archívnej snímke z 8. februára 2022 zdravotná sestra ukazuje ampulky s vakcínou proti ochoreniu Covid-19 pre deti vo veku 5 až 11 rokov (vpravo) a pre dospelých vo vakcinačnom centre v americkom Jacksone. Vakcína proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech je bezpečná a účinná pre deti vo veku do päť rokov v prípade, že sú z nej podané tri dávky. Podľa agentúry AFP to v pondelok 23. mája 2022 uviedli vo vyhlásení spoločnosti Pfizer a BioNTech. Vyjadrenie prichádza v
Neprehliadnite

Bulharsko zlikviduje ďalších 2,8 milióna dávok exspirovaných vakcín proti covidu